Jörgen Andersson (S)

Jörgen Andersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-07 – 1999-10-15
    • Ledig 1998-10-05 – 1998-10-06
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-10-15
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1998-12-02 – 2002-09-30
    • Näringsdepartementet

    • Näringsminister 1996-02-05 – 1996-03-22
    • Statsråd 1994-10-07 – 1996-03-22

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se