Ingemar Kihlström (KD)

Ingemar Kihlström (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 70
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ingemar.kihlstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skatteverkets minskade prioritering av brottslighet

Interpellation 2018/19:269 av Ingemar Kihlström (KD)

Interpellation 2018/19:269 Skatteverkets minskade prioritering av brottslighet av Ingemar Kihlström KD till Finansminister Magdalena Andersson S I det första stycket i regleringsbrevet till Skatteverket står det: Skatteverket ska bidra till att motverka brottslighet.Skatteverket har genom sitt arbete med att driva in

Inlämnad: 2019-05-29 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:269 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skatteverkets minskade prioritering av brottslighet

Paragraf 3-områden

Skriftlig fråga 2018/19:623 av Ingemar Kihlström (KD)

Fråga 2018/19:623 Paragraf 3-områden av Ingemar Kihlström KD till Statsrådet Mikael Damberg S Var femte kommun använder sig i dag av ordningsvakter på grund av ökad otrygghet och bristande polisnärvaro. Enligt lagen om ordningsvakter kan kommunerna ansöka om så kallade paragraf 3-områden där ordningsvakter får verka under

Inlämnad: 2019-05-08 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:623 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017–2018

Motion 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 20172018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kritiken mot Sveriges kampanj till FN:s säkerhetsråd och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:UU8

Motion 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 100 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se