Eva Nordmark (S)

Eva Nordmark (S)

Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister

Parti Socialdemokraterna
Titel studerande
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-01 – 1998-10-05
    • Ledig 1996-09-18 – 1997-04-30
    • Ordinarie 1995-10-10 – 1996-09-17
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1997-05-07 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-19 – 1996-09-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1997-05-07 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-19 – 1996-09-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1995-11-08 – 1996-10-23
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2019-09-10 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 95-98 (ersättare 950110-951009). Suppleant lagutskottet 95-96 och 97-98 samt socialutskottet 95-96 och 97-98. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 95-96. Arbetsmarknadsminister, Arbetsmarknadsdepartementet 190910-.
  • Föräldrar

    Ulf Sellin och Birgitta Persson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Hermelinsskolan, Luleå 88-90. Statskunskap, Luleå tekniska universitet 92-94.
  • Anställningar

    Verksamhetschef vid SKTF-centret i Luleå 99-04. Ansvarig för den regionala fackliga verksamheten i Norrbotten och Västerbotten. Personal- och ekonomiansvarig.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Framtidskommissionen 11-13. Ordförande i LTU, Luleå tekniska universitet 13-19. Styrelseledamot, Samhall 06-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Luleå, 92-99. Ledamot, kommunstyrelsen, Luleå 95-97, ersättare 99. Ersättare, kommunstyrelsens arbetsutskott 95-97. Ledamot, fritidsnämnden 92-94. Ledamot, byggnadsnämnden 95-98. Ledamot, Norrbottens kommuner 95-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU Norrbotten 92-95. Förbundsstyrelseledamot, SSU 93-95. Ordförande, TCO-rådet Norrbotten 01-04. Styrelseledamot, Folksam Liv 05-06. Förbundsordförande, SKTF 04-11. Ordförande, TCO 11-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:414 av Lars Beckman (M) 5 april 2022 Gröna näringar
Interpellationsdebatt 2021/22:350 av Lars Beckman (M) 5 april 2022 Extratjänster
Frågestund 24 mars 2022 Frågestund
Interpellationsdebatt 2021/22:330 av Roger Haddad (L) 22 februari 2022 Arbetsmarknadsåtgärder för personer som har avtjänat sitt straff

Dokument:

Intensivår

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1489 besvarad av Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark (S)

A2022/00654 och A2022/ 00655 Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknads- och jämställdhetsministern Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:1488 av Magnus Persson SD Resultatet av arbetsmarknadsåtgärder och 2021/22:1489 av Lars Beckman M Intensivår Magnus Persson har frågat mig om jag kommer att vidta åtgärder för att

Svarsdatum: 2022-05-04 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1489 besvarad av Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark (S) (docx, 68 kB)

Resultatet av arbetsmarknadsåtgärder

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1488 besvarad av Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark (S)

A2022/00654 och A2022/ 00655 Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknads- och jämställdhetsministern Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:1488 av Magnus Persson SD Resultatet av arbetsmarknadsåtgärder och 2021/22:1489 av Lars Beckman M Intensivår Magnus Persson har frågat mig om jag kommer att vidta åtgärder för att

Svarsdatum: 2022-05-04 Frågeställare: Magnus Persson (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1488 besvarad av Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark (S) (docx, 68 kB)

Brister i kontrollarbetet för Arbetsförmedlingen

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1487 besvarad av Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark (S)

Svar på fråga 2021/22:1487 av Magnus Persson SD Brister i kontrollarbetet för Arbetsförmedlingen Magnus Persson har, mot bakgrund av en rapport från Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen IAF frågat mig hur jag tänker säkerställa att myndigheten skyndsamt hanterar de problem som beskrivs i rapporten. Skattepengar ska

Svarsdatum: 2022-05-04 Frågeställare: Magnus Persson (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1487 besvarad av Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark (S) (docx, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.