Eric Palmqvist (SD)

Eric Palmqvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 313
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.palmqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gällivare 14-. Ersättare, kommunstyrelsen, Gällivare 18-. Gruppledare SD i fullmäktige, Gällivare 14-18. Nämndeman, Förvaltningsrätten i Luleå 14-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna Gällivare 14-. Styrelseledamot SD Norrbotten 15- och vice ordförande 16-17. Ledamot, kyrkofullmäktige, Gällivare-Malmbergets pastorat 17-. Ersättare, kyrkorådet, Gällivare-Malmbergets pastorat 17-. Stiftsfullmäktig, Luleå stift 17-. Gruppledare i stiftsfullmäktige, SD, Luleå stift 17-. Ersättare, kyrkomötet, Svenska kyrkan 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Drivmedelspriset och en levande landsbygd

Interpellation 2021/22:92 av Eric Palmqvist (SD)

Interpellation 2021/22:92 Drivmedelspriset och en levande landsbygd av Eric Palmqvist SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Den senaste månaden har de svenska drivmedelspriserna nått nya rekordnivåer. Dieselns literpris har på enskilda mackar redan spräckt 20-kronorsvallen. I medierna har vi kunnat läsa att Sverige

Inlämnad: 2021-10-29 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2021/22:92 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 89 kB)

LKAB:s roll som föredöme för svensk gruvnäring

Interpellation 2021/22:90 av Eric Palmqvist (SD)

Interpellation 2021/22:90 LKAB:s roll som föredöme för svensk gruvnäring av Eric Palmqvist SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S En välfungerande svensk gruvnäring är av stort värde för Sverige som exportberoende industrination. Betydande värden skapas direkt och indirekt inom näringen och de värdekedjor som genereras

Inlämnad: 2021-10-29 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2021/22:90 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 90 kB)

LKAB:s nekade miljötillstånd i Kiruna

Interpellation 2021/22:89 av Eric Palmqvist (SD)

Interpellation 2021/22:89 LKAB:s nekade miljötillstånd i Kiruna av Eric Palmqvist SD till Miljö- och klimatminister Per Bolund MP Den 12 oktober kunde vi ta del av nyheten att det statliga gruvbolagets planer på utökad verksamhet i Kirunagruvan omöjliggörs eller i bästa fall kraftigt försenas, till följd av att mark-

Inlämnad: 2021-10-29 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Interpellation 2021/22:89 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se