Denis Begic (S)

Denis Begic (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 342
Titel Ombudsman.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865712
E-post denis.begic[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2020-09-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-09-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18- och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Yrkeschauffören Zijad Begic och sjuksköterskan Dusanka Brkovic.
  • Utbildning

    Teknisk gymnasieskola, Bosanska Gradiska, slutår 88.
  • Anställningar

    Städare, olika restauranger i Örebro, 89-90. Industriarbetare, Emba Machinery AB 90-11 Butiksbiträde, Ica Cityhallen Örebro, 11-13. Ombudsman, Socialdemokraterna Örebro, 13-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 06-14. Ersättare kommunstyrelsen, Örebro, 06-10. Ordförande Skolområde Nordväst, Örebro, 04-06. 2:e vice ordförande miljönämnden, Örebro, 06-10. Ordförande gymnasienämnden, Örebro 11-13. Ersättare, Region Örebro län, 14-18. Ledamot samhällsbyggnad, Region Örebro län, 14-18. Regionstyrelsen, Örebro län, 16-18 .
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande Rynninge IK, Örebro, 08-10 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2020/21:TU14 2 juni 2021 Luftfartsfrågor
Debatt om förslag 2020/21:TU4 3 februari 2021 Digitaliserings- och postfrågor
Frågestund 22 oktober 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:TU12 4 juni 2020 Luftfartsfrågor

Dokument:

Yngre universitets läkarutbildning

Motion 2021/22:3733 av Denis Begic m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3733 av Denis Begic m.fl. S Yngre universitets läkarutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om yngre universitets läkarutbildning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sedan 2011 har Örebro universitet rätt att utfärda läkarlegitimation


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:3733 av Denis Begic m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3733 av Denis Begic m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Kompetensförsörjning

Motion 2021/22:3725 av Denis Begic (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3725 av Denis Begic S Kompetensförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att stimulera en god tillgång till högre studier i hela Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vi som bor i tillväxtkommuner


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:3725 av Denis Begic (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3725 av Denis Begic (S) (pdf, 76 kB)

TBE-vaccin

Motion 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. S TBE-vaccin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska överväga att se över möjligheterna att införa avgiftsfri TBE-vaccination för barn mellan 3 och 18 år och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2021/22:SoU16

Motion 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3852 av Sanne Lennström m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se