Carl-Oskar Bohlin (M)

Carl-Oskar Bohlin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 201
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865704
E-post carl-oskar.bohlin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-02-14 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-12-02 – 2022-02-13
    • Ordinarie 2021-02-02 – 2021-12-01
    • Ledig 2020-08-31 – 2021-02-01
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2020-08-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ordförande 2019-02-26 – 2019-05-10
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-04-10
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2018-10-24 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande 2019-02-05 – 2019-10-25
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-02-05
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-18 och 19-, sammansatta civil- och kulturutskottet 18 samt justitieutskottet 18-19. Ordförande näringsutskottet 19-. Suppleant justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-12, EU-nämnden 13-14, socialförsäkringsutskottet 14-18, konstitutionsutskottet 18-19 och näringsutskottet 19. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14- och valberedningen 16-. Vice ordförande Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi

Motion 2021/22:3756 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3756 av Maria Stockhaus m.fl. M Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelverk ska förenklas och anpassas till ett digitaliserat och delande samhälle och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SkU 2021/22:FiU25 2021/22:NU12

Motion 2021/22:3756 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3756 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 94 kB)

Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik

Motion 2021/22:4023 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4023 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. M Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik enligt


Utskottsberedning: 2021/22:CU1

Motion 2021/22:4023 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4023 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (pdf, 102 kB)

Reformer för ett ökat byggande och en bättre fungerande bostadsmarknad

Motion 2021/22:3708 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3708 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. M Reformer för ett ökat byggande och en bättre fungerande bostadsmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en bred översyn av det samlade nationella regelverket som berör bostadsbyggande bör göras i syfte


Utskottsberedning: KrU MJU SkU UbU 2021/22:CU10 2021/22:CU12 2021/22:CU13 2021/22:CU14 2021/22:CU5 2021/22:CU9 2021/22:FiU22 2021/22:FiU34 2021/22:NU12

Motion 2021/22:3708 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (docx, 114 kB) Motion 2021/22:3708 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (pdf, 223 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se