Carl-Oskar Bohlin (M)

Carl-Oskar Bohlin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 201
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865704
E-post carl-oskar.bohlin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-02-14 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-12-02 – 2022-02-13
    • Ordinarie 2021-02-02 – 2021-12-01
    • Ledig 2020-08-31 – 2021-02-01
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2020-08-30
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2022-02-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2022-02-14 – 2022-02-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-02-13
    • Ordförande 2019-02-26 – 2019-05-10
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-02-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-04-10
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2018-10-24 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande 2019-02-05 – 2019-10-25
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-02-05
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-18 och 19-, sammansatta civil- och kulturutskottet 18 samt justitieutskottet 18-19. Ordförande näringsutskottet 19-. Suppleant justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-12, EU-nämnden 13-14, socialförsäkringsutskottet 14-18, konstitutionsutskottet 18-19 och näringsutskottet 19. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14- och valberedningen 16-. Vice ordförande Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:427 av Carl-Oskar Bohlin (M) 19 april 2022 Ökad planerbar elproduktion i södra Sverige
Interpellationsdebatt 2021/22:372 av Carl-Oskar Bohlin (M) 15 mars 2022 Ökad planerbar elproduktion i södra Sverige
Interpellationsdebatt 2020/21:859 av Carl-Oskar Bohlin (M) 2 september 2021 Lantmäteriets handläggningstider
Interpellationsdebatt 2020/21:572 av Carl-Oskar Bohlin (M) 16 april 2021 Bostäder i strandnära lägen

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:238 Anpassningar till EU:s marknadskontrollförordning del 2

Motion 2021/22:4744 av Camilla Brodin m.fl. (KD, M)

Motion till riksdagen 2021/22:4744 av Camilla Brodin m.fl. KD, M med anledning av prop. 2021/22:238 Anpassningar till EU:s marknadskontrollförordning del 2 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om bristande konsekvensutredningar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2021/22:NU26

Motion 2021/22:4744 av Camilla Brodin m.fl. (KD, M) (docx, 87 kB) Motion 2021/22:4744 av Camilla Brodin m.fl. (KD, M) (pdf, 79 kB)

Svårigheter för ukrainska flyktingar att starta företag

Skriftlig fråga 2021/22:1454 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Fråga 2021/22:1454 Svårigheter för ukrainska flyktingar att starta företag av Carl-Oskar Bohlin M till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Flyktingar från Ukraina som har kommit till Sverige upplever att det är för svårt att starta företag. Det handlar bland annat om att det är svårt att få del av den information

Inlämnad: 2022-04-11 Svarsdatum: 2022-04-27 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1454 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2021/22:153 Genomförande av elmarknadsdirektivet när det gäller nätverksamhet

Motion 2021/22:4505 av Arman Teimouri (L) och Carl-Oskar Bohlin (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4505 av Arman Teimouri L och Carl-Oskar Bohlin M med anledning av prop. 2021/22:153 Genomförande av elmarknadsdirektivet när det gäller nätverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att 1 kap. 4 och 3 kap. 1 ellagen 1997:857 ges den lydelse som anges i motionens bilaga. Motivering


Utskottsberedning: 2021/22:NU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4505 av Arman Teimouri (L) och Carl-Oskar Bohlin (M) (docx, 79 kB) Motion 2021/22:4505 av Arman Teimouri (L) och Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 107 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.