Camilla Hansén (MP)

Camilla Hansén (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Örebro län, plats 234
Titel Fil.mag./Leg. lärare/Utredare
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post camilla.hansen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-11-04 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-01-18 – 2016-07-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2021-02-25 – 2022-01-11
    • Ledamot 2019-11-05 – 2021-02-25
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Ledamot 2021-02-25 – 2022-01-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-09-30 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-01-18 – 2016-07-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-12-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2022-01-11
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-02-25 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16 och 19- (ersättare 160118-160731). Ledamot konstitutionsutskottet 19-. Suppleant civilutskottet 16 och socialutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Per-Håkan Tenne och Eva Tenne, f. Väisänen.
  • Utbildning

    Lindeskolans gymnasium, Lindesberg, slutår 96. Lärarexamen och fil.mag., psykologi, Örebro universitet 04.
  • Anställningar

    Tennegraf AB 96-97. Vik. universitetsadjunkt, forskningsassistent, Örebro universitet 04-09. Överförmyndarhandläggare, Örebro kommun 10-17. Utredare, Örebro universitet 17-19.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Örebro län 10-14. Regionfullmäktig, Örebro län 14-18 och ersättare 18-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Miljöpartiet de gröna i Örebro län 19-.
  • Litteratur

    Montin, S., Hansén, C., Lennqvist Lindén, A., Olsson, J.& Åborg, C. (08). Mellan kontinuitet och förändring: utvärdering av den nya nämndorganisationen i Uppsala kommun. Örebro: Örebro universitet (Centrum för urbana och regionala studiers skriftserie 62).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nato och arbetet mot kärnvapen (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. MP Nato och arbetet mot kärnvapen väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör anta en nationell lagstiftning som förbjuder införsel


Utskottsberedning: UU

Motion 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2021/22:243 Pausad höjning av reduktionsplikten för bensin och diesel 2023

Motion 2021/22:4741 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4741 av Per Bolund m.fl. MP med anledning av prop. 2021/22:243 Pausad höjning av reduktionsplikten för bensin och diesel 2023 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår ändringsförslaget i lagen 2017:1201 om reduktion av växthusgasutsläpp från vissa fossila drivmedel, som lagts fram till


Utskottsberedning: MJU

Motion 2021/22:4741 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 93 kB) Motion 2021/22:4741 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4723 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4723 av Per Bolund m.fl. MP med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Inledning 3. Åtgärder mot konsekvenser av krig och pandemi Ett effektivt krisstöd som värnar klimatmålen Bryt beroendet av fossila bränslen


Utskottsberedning: 2021/22:FiU20

Motion 2021/22:4723 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 633 kB) Motion 2021/22:4723 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 620 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.