Bengt Rosén (-)

Bengt Rosén (FP)

Född år 1936
Avliden den 3 maj 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-02-07 – 1994-06-08
    • Suppleant 1990-06-14 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:205 Lokal försöksverksamhet med finansiell samordning mellan socialförsäkring, hälso- och sjukvård och socialtjänst

Motion 1993/94:Sf38 av Jan Fransson m.fl. (s, m, fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf38 av Jan Fransson m.fl. (s, fp, m) med anledning av prop. 1993/94:205 Lokal försöksverksamhet med finansiell samordning mellan socialförsäkring, hälso- och sjukvård och socialtjänst I ovannämnda proposition föreslås lokal försöksverksamhet med finansiell samordning mellan socialförsäkring,


Utskottsberedning: -1993/94:SfU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:200 Upphörande av Bostadsdomstolen m.m.

Motion 1993/94:Ju37 av Bengt Rosén (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ju37 av Bengt Rosén (fp) med anledning av prop. 1993/94:200 Upphörande av Bostadsdomstolen m.m. Bakgrund Bostadsdomstolen inrättades den 1 juli 1975 som en central överinstans för ärenden som behandlats av hyresnämnd. Innan domstolen inrättades saknades det i flera betydelsefulla


Utskottsberedning: -1993/94:JuU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:143 Brottsoffren i blickpunkten - en brottsofferfond och andra åtgärder för att stärka brottsoffrens ställning

Motion 1993/94:Ju25 av Bengt Rosén (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ju25 av Bengt Rosén (fp) med anledning av prop. 1993/94:143 Brottsoffren i blickpunkten -- en brottsofferfond och andra åtgärder för att stärka brottsoffrens ställning Sammanfattning I rubricerade proposition föreslås bl.a. att en brottsofferfond inrättas vars medel används för praktisk verksamhet,


Utskottsberedning: --1993/94:JuU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.