Åsa Eriksson (S)

Åsa Eriksson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 134
Titel Grundskollärare.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866104
E-post asa.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-22 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-03-20 – 2018-03-21
    • Ersättare 2017-10-09 – 2018-03-14
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-10-09 – 2018-03-14
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2016-09-27 – 2017-04-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-04-12 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16-(ersättare 160815-). Extra suppleant utrikesutskottet 16- och utbildningsutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Träslöjdsläraren Björn Eriksson och folkskolläraren Anna-Britta Eriksson, f. Sjögren.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nord Stream 2

Interpellation 2016/17:320 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2016/17:320 Nord Stream 2 av Mikael Oscarsson KD till Utrikesminister Margot Wallström S Den 31 januari tog Karlshamns kommunpolitiker ett beslut som gäller rikets säkerhet. Trots stark avrådan från regeringen, expertmyndigheterna MUST, SÄPO, FRA och Försvarsmakten, beslutade kommunen att Nord Stream 2

Inlämnad: 2017-02-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:320 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 138 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nord Stream 2

Materiel- och förnödenhetsförsörjning

Interpellation 2016/17:248 av Allan Widman (L)

Interpellation 2016/17:248 Materiel- och förnödenhetsförsörjning av Allan Widman L till Försvarsminister Peter Hultqvist S Den 1 juli 2009 togs Försvarsmaktens Centrallager FMCL i bruk i Arboga. Den 45 000 kvadratmeter stora byggnaden är belägen ovan jord och inte fortifierad. Huvuddelen av krigsförbandens materiel förvaras

Inlämnad: 2017-01-24 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:248 av Allan Widman (L) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Materiel- och förnödenhetsförsörjning

Nedläggning av Nord Stream 2

Interpellation 2016/17:101 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2016/17:101 Nedläggning av Nord Stream 2 av Mikael Oscarsson KD till Utrikesminister Margot Wallström S I anslutning till den interpellationsdebatt som undertecknad hade begärt den 8 september kom det fram att Sverige kan agera utifrån säkerhetspolitiska och miljöpolitiska intressen för att inom EU verka

Inlämnad: 2016-10-28 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:101 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedläggning av Nord Stream 2

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.