Andreas Carlson (KD)

Andreas Carlson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 254
Titel Journalist.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866754
E-post andreas.carlson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2015-06-16 –
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-01-20 – 2017-02-16
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-08-27 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101006-140929). Ledamot kulturutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 12-14 och justitieutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 10-14, trafikutskottet 11-14, kulturutskottet 12-14, skatteutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14-16, finansutskottet 16- och EU-nämnden 16-. Ledamot riksdagens idrottsklubbs styrelse 11- och riksdagens valberedning 15-. Ordförande kulturutskottets utvärderings- och uppföljningsgrupp 11-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Gruppledare, Kristdemokraterna 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Thomas Carlson och barnskötaren Anne-Catrine Carlson, f. Flykt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Jönköping, slutår 06. Fristående kurser, Lunds universitet, Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping och Johannelunds teologiska högskola 07-09. Folkhögskola, Stockholm, slutår 09.
  • Anställningar

    Frilansskribent, Västgöta-Tidningar 02-06. Journalist, Västgöta-Bladet, Tidaholm och Falköpings Tidning 06-08. Pressekreterare, Alf Svenssons kontor i Europaparlamentet, Bryssel/Strasbourg 09-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsråd MUCF. Ledamot, Sexualbrottskommittén 14-16. Ledamot, insynsråd Polismyndigheten 15-. Ledamot, insynsråd Länsstyrelsen i Jönköping 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö 06-. Ledamot, barn- och utbildningsutskottet 06-08, ordförande 08-09. Ersättare, kommunstyrelsen 06-08, ledamot 08-09. Ersättare, kultur- och fritidsutskottet 06-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Sekreterare, Mullsjö AIS 04-05, informationsansvarig 08-, styrelseledamot 10-. Vice ordförande, KDU Jönköpings län 07-10, styrelseledamot 10-11. Ordförande, Kristdemokraterna i Mullsjö 08-13.
  • Bostadsort

    Mullsjö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:100 2019 års ekonomiska vårproposition

Motion 2018/19:3096 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3096 av Ebba Busch Thor m.fl. KD med anledning av prop. 2018/19:100 2019 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Ett tryggare Sverige Kristdemokraternas vårmotion 2019: En politik som ser och möter Sveriges problem Ekonomiska


Utskottsberedning: 2018/19:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3096 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (docx, 144 kB) Motion 2018/19:3096 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (pdf, 284 kB)

med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018

Motion 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 20172018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kritiken mot Sveriges kampanj till FN:s säkerhetsråd och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:UU8
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:3089 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning - anpassningar till EU-rätten

Motion 2018/19:3079 av Johan Forssell m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3079 av Johan Forssell m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast ska återkomma med en mer långtgående lagstiftning


Utskottsberedning: 2018/19:JuU27
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:3079 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3079 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se