Sten Söderberg (-)

Sten Söderberg (-)

Tidigare riksdagsledamot

Titel kriminalinspektör
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-03-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-03-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Internationell rättegång i Sverige

Motion 1993/94:U901 av Sten Söderberg (-)

Motion till riksdagen 1993/94:U901 av Sten Söderberg Internationell rättegång i Sverige Sverige bör åta sig att arrangera en opartisk rättegång rörande den kända Lockerbiekatastrofen. En sådan rättegång kan återföra Sverige till dess rätta plats i världen, såsom en neutral plats för lösning av svåra internationella


Utskottsberedning: -1993/94:UU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Somaliland

Motion 1993/94:U605 av Sten Söderberg (-)

Motion till riksdagen 1993/94:U605 av Sten Söderberg Somaliland Somalia, vilket land är en internationell konstruktion via FN efter 2:a världskriget. Det har visat sig vara misslyckat. En av delarna, Somaliland, deklarerade 18/5 1991 sitt eget land, territorium Republic of Somalialand. Det var en återgång till besluten


Utskottsberedning: -1993/94:UU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Biståndet till Somalia

Motion 1993/94:U207 av Sten Söderberg (-)

Motion till riksdagen 1993/94:U207 av Sten Söderberg Biståndet till Somalia Somalia land, den s k utbrytarrepubliken i norra Somalia, bör få en större del av biståndet till Somalia än vad som nu är fallet. Största delen går till de områden i söder där det har varit eller är krig. Således lönar sig krig. I Somalia


Utskottsberedning: -1993/94:UU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.