Paavo Vallius (S)

Paavo Vallius (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel metallarbetare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-10-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-13 – 2003-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-05-19 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-05-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nationella prov på modersmål

Motion 2005/06:Ub503 av Sinikka Bohlin m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om nationella prov på modersmål. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om nationella prov i minoritetsspråk samt svenska som andraspråk. Motivering Skolverket har nyligen gjort en


Utskottsberedning: 2005/06:UbU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Ub503 av Sinikka Bohlin m.fl. (s) (doc, 57 kB)

Avgiftssystemet i kollektivtrafiken

Motion 2005/06:T532 av Margareta Israelsson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om avgiftssystemet i kollektivtrafiken. Motivering Östra Mellansverige är en sammanhållen region med stark tillväxt. En tredjedel av Sveriges befolkning bor här, ca 3 miljoner. Här finns 25 högskolor med cirka 100 000


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T532 av Margareta Israelsson m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Kvalitetskrav på fastighetsmäklartjänster

Motion 2005/06:L367 av Nikos Papadopoulos och Paavo Vallius (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om krav på utbildning i mäkleri för att bli registrerad som fastighetsmäklare. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om insatser för en högre kvalitet och trygghet för fastighetsmäklarbranschens


Utskottsberedning: 2005/06:LU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:L367 av Nikos Papadopoulos och Paavo Vallius (s) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.