Maria Stockhaus (M)

Maria Stockhaus (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 113
Titel Civilekonom
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864230
E-post maria.stockhaus[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2015-12-15 – 2018-01-19
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-01-19 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-10-26 – 2019-10-31
    • Suppleant 2015-02-12 – 2016-10-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2018-11-01 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14- och utrikesutskottet 15-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 15-16.
  • Utbildning

    Uppsala universitet, examen 89.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktige, Sollentuna. Ordförande, Sollentunahem.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata länsförbundet i Stockholms län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av prop. 2018/19:58 Ny ordning för att främja god sed och hantera oredlighet i forskning

Motion 2018/19:3041 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3041 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:58 Ny ordning för att främja god sed och hantera oredlighet i forskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reformen bör utvärderas senast fem år efter genomförandet och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:3041 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3041 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2018/19:50 Makars och sambors förmögenhetsförhållanden i internationella situationer

Motion 2018/19:3040 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3040 av Mats Green m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:50 Makars och sambors förmögenhetsförhållanden i internationella situationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagstiftningen som rör äktenskap i syfte att utreda om


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:3040 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3040 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 77 kB)

med anledning av skr. 2018/19:57 Riksrevisionens rapport om långsiktiga effekter av utökade valmöjligheter till gymnasieskolan

Motion 2018/19:3038 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3038 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:57 Riksrevisionens rapport om långsiktiga effekter av utökade valmöjligheter till gymnasieskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Skolverket ett samordnande uppdrag


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:3038 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3038 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.