Tobias Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Västra Götalands läns östra, plats 103
Titel
Ekonom.
Född år
1996
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Näringsutskottet

Ordförande

Riksdagsstyrelsen

Ersättare

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2018-09-24 – 2026-09-21

Sverigedemokraterna

Andre vice gruppledare
2022-10-25 – 2023-04-25

Näringsutskottet

Ordförande
2022-10-04 – 2026-09-21
Ledamot
2022-10-04 – 2022-10-04
Ledamot
2018-10-02 – 2021-10-20

Justitieutskottet

Ledamot
2021-10-20 – 2022-09-26
Suppleant
2020-03-18 – 2021-10-20

Utrikesutskottet

Suppleant
2018-10-02 – 2021-10-20

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-20 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-20 – 2022-09-26

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-20 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-20 – 2022-09-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-26 – 2020-09-13

EU-nämnden

Suppleant
2018-10-09 – 2022-10-04

Riksdagsstyrelsen

Ersättare
2022-10-04 –

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant utrikesutskottet 18- och EU-nämnden 18-.

Föräldrar

Undersköterskan Joachim Andersson och systemsamordnaren Ulrika Andersson, f. Johansson.

Utbildning

Gymnasieskola, Skövde, slutår 15. Ekonomexamen, Handelshögskolan vid Göteborgs universitet 18.

Anställningar

Olika befattningar, Ica Tidan 12-15. Kundtjänst, SEB 16. Försäljare, Elgiganten Phone House 17. Kampanjledare, Ungsvenskarna 18.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Skövde 14-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Skövde kommun 14-15.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Vice ordförande, Sverigedemokraterna Skövde 13-14. 2:e vice ordförande, Sverigedemokraterna Skaraborg 14. Ordförande, SDU Skaraborg 14-15. Vice ordförande, SDU Väst 15. Nationell talesperson, Ungsvenskarna 15-.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • Begränsningar av gårdsförsäljning

    Interpellation 2023/24:542 av Tobias Andersson (SD)

    Interpellation 2023/24:542 Begränsningar av gårdsförsäljning av Tobias Andersson SD till Socialminister Jakob Forssmed KD Gårdsförsäljning kan bli verklighet redan 2025har Jakob Forssmed gett uttryck för på Expressens debattsida. En efterlängtad reform som borde ha varit på plats för länge sedan. Utredningen En möjlighet
    Inlämnad
    2024-02-21
    Svarsdatum
    2024-04-12
    Besvarare
    Socialminister Jakob Forssmed (KD)
  • Utvinning av fossil energi

    Skriftlig fråga 2023/24:650 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:650 Utvinning av fossil energi av Tobias Andersson SD till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD I och med det stora behovet av kärnkraft i Sverige och vår omvärld har även behovet av utvinning av uran ökat. Detta kommer snart att bli verklighet i Sverige givet det tillägg till Tidöavtalet som kom på
    Inlämnad
    2024-02-21
    Svarsdatum
    2024-02-28
    Besvarare
    Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)
  • Kartläggning av statens företagsfrämjande

    Skriftlig fråga 2023/24:643 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:643 Kartläggning av statens företagsfrämjande av Tobias Andersson SD till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Det finns i dag en uppsjö av olika stöd från det offentliga till det privata näringslivet. Det rör sig om krediter, innovationsstöd, klimatkliv, industrikliv med mera och betalas ut från flera
    Inlämnad
    2024-02-21
    Svarsdatum
    2024-02-28
    Besvarare
    Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)
  • Risktagande i statliga bolag

    Skriftlig fråga 2023/24:642 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:642 Risktagande i statliga bolag av Tobias Andersson SD till Finansminister Elisabeth Svantesson M Några av de största och mest riskfyllda industriprojekten i svensk historia sker i dag i statliga bolags regi. Det tydligaste exemplet är det gröna stålet, som de helt eller delvis statliga bolagen LKAB, Vattenfall
    Inlämnad
    2024-02-21
    Svarsdatum
    2024-02-28
    Besvarare
    Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
  • LNG-terminal längs det västsvenska gasnätet

    Skriftlig fråga 2023/24:641 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:641 LNG-terminal längs det västsvenska gasnätet av Tobias Andersson SD till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Sverigedemokraterna tror att gasturbiner kommer att spela en stor roll för att generera den effekt som behövs under en överskådlig framtid. Vi vet också att gas redan i dag är en viktig del
    Inlämnad
    2024-02-21
    Svarsdatum
    2024-02-28
    Besvarare
    Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)
  • Brister i Sametingets verksamhet

    Skriftlig fråga 2023/24:640 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:640 Brister i Sametingets verksamhet av Tobias Andersson SD till Kulturminister Parisa Liljestrand M I flera artiklar i Svenska Dagbladet redogjorde Peter Wennblad för allvarliga brister inom Sametingets verksamhet. Hans slutsats var att Sametinget sannolikt är Sveriges mest korrupta myndighet, fylld av
    Inlämnad
    2024-02-21
    Svarsdatum
    2024-02-28
    Besvarare
    Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
  • Svensk Kraftreserv

    Skriftlig fråga 2023/24:639 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:639 Svensk Kraftreserv av Tobias Andersson SD till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Ett omfattande arbete pågår på det energipolitiska området. Äntligen har vi ett regeringsunderlag som låter fysiken styra och skapar förutsättningar för de kraftslag som genererar systemnytta. Sverigedemokraterna
    Inlämnad
    2024-02-21
    Svarsdatum
    2024-02-28
    Besvarare
    Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)
  • Statliga bolags lobbyism

    Skriftlig fråga 2023/24:638 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:638 Statliga bolags lobbyism av Tobias Andersson SD till Finansminister Elisabeth Svantesson M Statliga bolags lobbyism har tidigare ifrågasatts såväl medialt som i riksdagen. Det ter sig något märkligt att bolag som ägs gemensamt av alla svenskar ska ägna sig åt att bedriva kampanjer mot beslutsfattare.
    Inlämnad
    2024-02-21
    Svarsdatum
    2024-02-28
    Besvarare
    Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
  • Potentiella begränsningar av gårdsförsäljning

    Skriftlig fråga 2023/24:637 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:637 Potentiella begränsningar av gårdsförsäljning av Tobias Andersson SD till Socialminister Jakob Forssmed KD Gårdsförsäljning kan bli verklighet redan 2025har Jakob Forssmed gett uttryck för på Expressens debattsida. En efterlängtad reform som borde varit på plats för länge sedan. Den utredning från 2021
    Inlämnad
    2024-02-21
    Svarsdatum
    2024-02-28
    Besvarare
    Socialminister Jakob Forssmed (KD)
  • Tidsbegränsad gårdsförsäljning

    Skriftlig fråga 2023/24:636 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:636 Tidsbegränsad gårdsförsäljning av Tobias Andersson SD till Socialminister Jakob Forssmed KD Jakob Forssmed har sagt att gårdsförsäljning kan bli verklighet under nästa år, vilket naturligtvis är positivt även om många önskat att detta kommit på plats långt tidigare. I utredningen En möjlighet till småskalig
    Inlämnad
    2024-02-21
    Svarsdatum
    2024-02-28
    Besvarare
    Socialminister Jakob Forssmed (KD)
  • Gårdsförsäljning av destillerade drycker

    Skriftlig fråga 2023/24:634 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:634 Gårdsförsäljning av destillerade drycker av Tobias Andersson SD till Socialminister Jakob Forssmed KD Gårdsförsäljningsutredningen SOU 2021:95 som Jakob Forssmed och Socialdepartementet nu arbetar med innehåller ett alternativt förslag som exkluderar destillerade drycker. Detta vore onekligen tragiskt
    Inlämnad
    2024-02-21
    Svarsdatum
    2024-02-28
    Besvarare
    Socialminister Jakob Forssmed (KD)
  • Gårdsförsäljning

    Skriftlig fråga 2023/24:633 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:633 Gårdsförsäljning av Tobias Andersson SD till Socialminister Jakob Forssmed KD Gårdsförsäljning har efterfrågats länge och utretts tre gånger. Den senaste utredningen stod klar redan 2021, och Jakob Forssmed har på Expressens debattsida kommunicerat att gårdsförsäljningen kan bli verklighet redan 2025Det
    Inlämnad
    2024-02-21
    Svarsdatum
    2024-02-28
    Besvarare
    Socialminister Jakob Forssmed (KD)
  • Förbud mot nikotinportioner

    Skriftlig fråga 2023/24:595 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:595 Förbud mot nikotinportioner av Tobias Andersson SD till Socialminister Jakob Forssmed KD Det svenska snuset är förbjudet att exportera till Europeiska unionens inre marknad. Alla andra typer av tobaksprodukter flödar fritt mellan EU:s medlemsländer, men den säkraste och minst skadliga produkten drabbas
    Inlämnad
    2024-02-12
    Svarsdatum
    2024-02-21
    Besvarare
    Socialminister Jakob Forssmed (KD)
  • Svensk sjöfarts konkurrenskraft

    Skriftlig fråga 2023/24:578 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:578 Svensk sjöfarts konkurrenskraft av Tobias Andersson SD till Statsrådet Andreas Carlson KD För våra industrier och företag som transporterar varor till och från världsmarknaden har svensk sjöfart stor betydelse. Det handlar inte minst om varor som fordon, skogsprodukter och olika maskiner. Sjöfarten lever
    Inlämnad
    2024-02-07
    Svarsdatum
    2024-02-14
    Besvarare
    Statsrådet Andreas Carlson (KD)
  • Svensk sjöfarts konkurrenskraft

    Skriftlig fråga 2023/24:576 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:576 Svensk sjöfarts konkurrenskraft av Tobias Andersson SD till Statsrådet Andreas Carlson KD För våra industrier och företag som transporterar varor till och från världsmarknaden har svensk sjöfart stor betydelse. Det handlar inte minst om varor som fordon, skogsprodukter och olika maskiner. Sjöfarten lever
    Inlämnad
    2024-02-07
    Besvarare
    Statsrådet Andreas Carlson (KD)
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Justitieminister Gunnar Strömmer M Finansmarknadsminister Niklas Wykman M Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson KD Energi- och näringsminister
  • Polisens utredningar av brottslighet som drabbar företagare

    Skriftlig fråga 2023/24:490 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:490 Polisens utredningar av brottslighet som drabbar företagare av Tobias Andersson SD till Justitieminister Gunnar Strömmer M Oroande uppgifter i medier, från polisforskare, vittnar om bristande resultat av polisens utredningar av brottslighet som drabbar företagare. Enligt uppgifterna har polisen inte
    Inlämnad
    2024-01-18
    Svarsdatum
    2024-01-24
    Besvarare
    Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
  • Export av svenskt snus

    Skriftlig fråga 2023/24:478 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:478 Export av svenskt snus av Tobias Andersson SD till Statsrådet Johan Forssell M Det svenska snuset är förbjudet att exportera till Europeiska unionens inre marknad. Alla andra typer av tobaksprodukter flödar fritt mellan EU:s medlemsländer, men den säkraste och minst skadliga produkten drabbas av de mest
    Inlämnad
    2024-01-15
    Svarsdatum
    2024-01-24
    Besvarare
    Statsrådet Johan Forssell (M)
  • Lantmäteriet och drönare

    Skriftlig fråga 2023/24:442 av Tobias Andersson (SD)

    Fråga 2023/24:442 Lantmäteriet och drönare av Tobias Andersson SD till Statsrådet Andreas Carlson KD År 2016 antog riksdagen lag 2016:319 om skydd för geografisk information med syftet att skydda totalförsvaret. Det innebar i praktiken att ansvaret för granskning av foton och videoklipp från luften flyttades från Försvarsmakten
    Inlämnad
    2023-12-21
    Svarsdatum
    2024-01-05
    Besvarare
    Statsrådet Andreas Carlson (KD)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 24 Näringsliv

    Utgiftsområde 24 Näringsliv

    Betänkande 2023/24:NU1

    Riksdagen sa ja till regeringens förslag om hur anslagen i statens budget för år 2024 inom utgiftsområdet Näringsliv ska fördelas.

    Totalt handlar det om cirka 9,5 miljarder kronor ur statens budget. Mest pengar, cirka 3,5 miljarder kronor, går till Verket för innovationssystem: forskning och

    Behandlade dokument
    6
    Förslagspunkter
    3
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    35, 116 minuter
    Justering
    2023-12-07
    Bordläggning
    2023-12-18
    Debatt
    2023-12-19
    Beslut
    2023-12-20

Filter