Mats Sander (M)

Tillgänglig ersättare

Parti
Moderaterna
Valkrets
Skåne läns västra
Titel
Officer
Född år
1963
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2006-10-02 – 2010-10-04

Riksdagsledamot

Ersättare
2022-03-14 – 2022-05-29
Ersättare
2020-11-02 – 2021-05-02
Ersättare
2011-04-04 – 2011-06-22
Statsrådsersättare
2010-10-04 – 2010-10-05

Försvarsutskottet

Suppleant
2008-10-16 – 2010-10-04
Suppleant
2006-10-10 – 2006-11-15

Civilutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Utrikesutskottet

Suppleant
2006-11-15 – 2010-10-04

Näringsutskottet

Extra suppleant
2011-04-07 – 2011-06-22

Trafikutskottet

Extra suppleant
2011-04-07 – 2011-06-22

Socialutskottet

Extra suppleant
2022-03-14 – 2022-05-29
Extra suppleant
2020-11-04 – 2021-05-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Suppleant
2010-02-04 – 2010-03-03
Deputerad
2009-11-12 – 2009-12-09
Suppleant
2009-02-12 – 2009-03-12
Deputerad
2008-11-20 – 2008-12-19

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

Suppleant
2007-03-27 – 2009-05-06

Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

Ledamot
2020-11-24 – 2021-05-02

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Sagt och gjort

Filter