Kristina Axén Olin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti
Moderaterna
Valkrets
Stockholms kommun, plats 111
Titel
Musiklärare.
Född år
1962
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Kulturutskottet

Ledamot

EU-nämnden

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2018-09-24 – 2026-09-21

Utbildningsutskottet

Andre vice ordförande
2019-02-26 – 2022-01-28
Ledamot
2019-02-13 – 2019-02-26

Kulturutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Andre vice ordförande
2022-02-03 – 2022-09-26
Ledamot
2022-01-28 – 2022-02-03
Suppleant
2020-03-18 – 2022-01-28

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Ledamot
2018-10-02 – 2019-02-13

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2018-10-02 – 2019-06-17

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

EU-nämnden

Suppleant
2022-12-14 –
Suppleant
2020-03-18 – 2022-10-04

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18- och utbildningsutskottet 18-19 och 2:e vice ordförande 19-. Suppleant socialutskottet 18-.

Föräldrar

Sjöofficeren Jan Axén och sekreteraren Birgitta Axén, f. Bergdahl.

Utbildning

Musiklärarexamen, Kungliga Musikhögskolan 87.

Anställningar

Musiklärare och biträdande rektor Maria Elementar 97-98. Socialborgarråd Stockholm 98-02. Oppositionsborgarråd 02-06. Finansborgarråd 06-08.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ordförande Junibacken, Operahögskolan, Surfa Lugnt m.m. 08-18.

Sagt och gjort

Filter