Björn Tidland (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Göteborgs kommun, plats 192
Titel
Civilingenjör.
Född år
1963
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Civilutskottet

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2026-09-21

Civilutskottet

Ledamot
2023-09-20 – 2026-09-21
Suppleant
2022-10-04 – 2023-09-20

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2023-09-20

Trafikutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2023-09-20

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter