Björn Söder (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Skåne läns norra och östra, plats 16
Titel
Civilingenjör.
Född år
1976
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Försvarsutskottet

Ledamot

Utrikesutskottet

Suppleant

Krigsdelegationen

Ledamot

OSSE-delegationen

Ledamot

Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

Ledamot

Utrikesnämnden

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2010-10-04 – 2026-09-21

Riksdagsledamot

Andre vice talman
2014-09-29 – 2018-09-24

Sverigedemokraterna

Gruppledare
2010-10-04 – 2014-09-29

Utbildningsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2013-02-22 – 2014-09-29
Ledamot
2012-11-28 – 2013-02-21
Suppleant
2012-04-13 – 2012-11-27

Utrikesutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2026-09-21
Ledamot
2018-10-02 – 2022-09-26
Ledamot
2014-10-07 – 2018-09-24
Suppleant
2010-11-26 – 2014-09-29

Försvarsutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Suppleant
2018-10-02 – 2022-09-26
Suppleant
2014-10-14 – 2018-09-24
Suppleant
2010-11-26 – 2014-09-29

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2010-11-26 – 2014-09-29

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2014-10-07 – 2018-09-24
Suppleant
2011-11-18 – 2014-09-29

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-20 – 2022-09-26
Suppleant
2012-04-13 – 2014-09-29

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03
Suppleant
2012-04-19 – 2014-09-29

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2014-02-20 – 2014-09-29
Suppleant
2013-02-22 – 2013-03-19

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-20 – 2022-09-26
Suppleant
2013-02-22 – 2014-09-29

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-20 – 2022-09-26
Suppleant
2013-02-22 – 2014-09-29

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2013-02-22 – 2014-09-29

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2013-02-22 – 2014-09-29

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2013-02-22 – 2014-09-29

Näringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Deputerad
2022-10-20 – 2022-12-21
Deputerad
2021-11-11 – 2021-12-15
Deputerad
2021-03-18 – 2021-04-21
Deputerad
2020-11-10 – 2020-12-15
Deputerad
2020-03-26 – 2020-09-13
Deputerad
2019-11-14 – 2019-12-17
Deputerad
2019-05-09 – 2019-06-12
Deputerad
2018-11-15 – 2018-12-05
Deputerad
2018-05-15 – 2018-06-14
Deputerad
2017-11-14 – 2017-12-15
Deputerad
2017-05-02 – 2017-06-14
Deputerad
2016-11-15 – 2016-12-14
Deputerad
2016-04-12 – 2016-05-25
Deputerad
2015-11-17 – 2015-12-16
Deputerad
2015-04-14 – 2015-06-16
Deputerad
2014-11-20 – 2014-12-17
Suppleant
2013-04-23 – 2013-06-18
Suppleant
2013-02-21 – 2013-03-06
Suppleant
2011-09-20 – 2011-09-21
Suppleant
2011-06-16 – 2011-06-17

EU-nämnden

Suppleant
2018-10-02 – 2022-10-04
Suppleant
2012-04-13 – 2014-10-07

Krigsdelegationen

Ledamot
2022-10-11 –
Ledamot
2010-10-19 – 2022-10-09

OSSE-delegationen

Ledamot
2022-10-11 –
Ledamot
2014-10-14 – 2022-10-09

Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

Ledamot
2022-10-26 –
Ledamot
2018-10-24 – 2022-10-24

Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

Ledamot
2020-02-11 – 2022-10-31

Riksdagsstyrelsen

Ersättare
2018-10-02 – 2020-09-30

Utrikesnämnden

Suppleant
2022-10-04 –

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 10-, 2:e vice talman 14-18. Ledamot utbildningsutskottet 12-13, utrikesutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15, 16, 17 och 18. Suppleant socialutskottet 10-14, försvarsutskottet 10-, utrikesutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11 och 13, justitieutskottet 11-, konstitutionsutskottet 12-14, civilutskottet 12-14, EU-nämnden 12-14 och 18-, utbildningsutskottet 12 och 13-14, finansutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 13-14, kulturutskottet 13-14, trafikutskottet 13-14, miljö- och jordbruksutskottet 13 och 14 och arbetsmarknadsutskottet 13-14. Ledamot krigsdelegationen 10- och OSSE-delegationen 14-. Ersättare riksdagsstyrelsen 18-. Gruppledare Sverigedemokraterna 10-14.

Utbildning

Gymnasieskola, treårig teknisk linje 95. Värnpliktig fänrik, K3, 98. Civilingenjörsexamen i kemiteknik, Lunds tekniska högskola 04.

Anställningar

Technical management, Unilever AB 05-09. Revision och utveckling av kontrollprogram, Skånemejerier AB 04. Webbdesigner, utvecklare, BMJ Aktiv HB 00-07.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Ledamot, Framtidskommittén 06-10.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Höör 98-02. Kommunfullmäktig, Helsingborg 06-10. Kommunfullmäktig, Kristianstad 14-. Ombud, SKL 07-. Regionfullmäktig, Region Skåne 06-14, gruppledare 06-10, regionstyrelsen 06-10, Klimatberedningen 07-09. Ledamot, Kommittén för Sydsam 06-10. Ombud, Svenska Kommunförbundet 03-06. Ledamot, flygplatsstyrelsen Kristianstad Österlen Airport 19-.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ledamot distriktsstyrelsen, Sverigedemokraterna Syd 97-98, suppleant 99, ledamot 00-02 och 05-11, distriktsordförande 02-05. 2:e vice distriktsordförande, Sverigedemokraterna Skåne 17-. Ledamot, partistyrelsen, Sverigedemokraterna 01-03 och 05-, suppleant 97-98. Förbundssekreterare, SDU 98-00. Ledamot, Teknologkåren vid Lunds tekniska högskolas fullmäktige 99-00. Ledamot, verkställande utskottet, Sverigedemokraterna 01-15. Ledamot, organisatoriska utskottet, Sverigedemokraterna 02-03. Vice partiordförande, Sverigedemokraterna 03-05. Partisekreterare 05-15. Ledamot, stiftsfullmäktige, Lunds stift 01-09. Ledamot, kyrkomötet, Svenska kyrkan 05-09, ersättare 01-05. Sekreterare, Fädernas kyrka 07-09.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

  • En svensk ambassad i Uzbekistan

    Skriftlig fråga 2023/24:669 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:669 En svensk ambassad i Uzbekistan av Björn Söder SD till Utrikesminister Tobias Billström M De centralasiatiska länderna med Uzbekistan och Kazakstan i spetsen försöker nu alltmer distansera sig från Ryssland. Det varit tydligt på senare tid genom olika signaler. Samtidigt behöver länderna stöd från andra
    Inlämnad
    2024-02-28
    Svarsdatum
    2024-03-06
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • EKN:s landpolicyer

    Skriftlig fråga 2023/24:668 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:668 EKN:s landpolicyer av Björn Söder SD till Statsrådet Johan Forssell M Exportkreditnämnden EKN är en myndighet med regeringens uppdrag att främja svensk export och svenska företags internationalisering, genom att försäkra företag och banker mot risken att inte få betalt. EKN följer utvecklingen i världens
    Inlämnad
    2024-02-27
    Svarsdatum
    2024-03-06
    Besvarare
    Statsrådet Johan Forssell (M)
  • Stillbild från Utrikespolitisk debatt: Utrikespolitisk debatt

    Utrikespolitisk debatt

    Den 14 februari är det utrikespolitisk debatt i riksdagen. Utrikesminister Tobias Billström M inleder debatten med att presentera regeringens utrikesdeklaration, det vill säga regeringens mål och prioriteringar för utrikespolitiken. Den utrikespolitiska debatten äger rum en gång om året i februari varje år. Då presenterar
  • Stillbild från Debatt om förslag: Försvarspolitik och totalförsvar

    Försvarspolitik och totalförsvar

    Betänkande 2023/24:FöU6

    Riksdagen sa nej till cirka 70 förslag i motioner om försvarspolitik och totalförsvar från den allmänna motionstiden 2023. Motionerna handlade till exempel om det militära och civila försvaret, försvarsmaterielförsörjning och internationellt samarbete. Riksdagen anser bland annat att arbete redan pågår inom de områden som motionerna tar upp.

    Behandlade dokument
    21
    Förslagspunkter
    13
    Reservationer
    20 
    Anföranden och repliker
    32, 134 minuter
    Justering
    2024-02-01
    Bordläggning
    2024-02-06
    Debatt
    2024-02-07
    Beslut
    2024-02-07
  • Kinas agerande gällande flygrutter i Taiwansundet

    Skriftlig fråga 2023/24:573 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:573 Kinas agerande gällande flygrutter i Taiwansundet av Björn Söder SD till Utrikesminister Tobias Billström M Folkrepubliken Kina tillkännagav 2015 att man skulle upprätta nya flygrutter, M503, W121, W122 och W123, längs den sydöstra kusten i Taiwansundet. M503 skulle ligga endast 7,8 kilometer från gränsen
    Inlämnad
    2024-02-06
    Svarsdatum
    2024-02-14
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Riksrevisionens rapport om regeringens styrning av samhällets informations- och cybersäkerhet

    Riksrevisionens rapport om regeringens styrning av samhällets informations- och cybersäkerhet

    Betänkande 2023/24:FöU2

    Riksdagen har behandlat en skrivelse från regeringen som handlar om Riksrevisionens granskning av regeringens styrning av samhällets informations- och cybersäkerhet.

    Riksrevisionens övergripande slutsats är att regeringens arbete på området inte är effektivt utformat. Enligt Riksrevisionen

    Behandlade dokument
    10
    Förslagspunkter
    9
    Reservationer
    10 
    Anföranden och repliker
    21, 83 minuter
    Justering
    2023-12-14
    Bordläggning
    2024-01-23
    Debatt
    2024-01-24
    Beslut
    2024-01-24
  • Efterkontroller av svensk krigsmateriel i Ukraina

    Skriftlig fråga 2023/24:499 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:499 Efterkontroller av svensk krigsmateriel i Ukraina av Björn Söder SD till Utrikesminister Tobias Billström M Internrevisionstjänsten vid Ukrainas försvarsministerium, representanter för Ukrainas väpnade styrkor och representanter för den amerikanska ambassadens försvarssektion har genomfört en första
    Inlämnad
    2024-01-21
    Svarsdatum
    2024-01-31
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Anslag till institut med kopplingar till diktatur

    Skriftlig fråga 2023/24:485 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:485 Anslag till institut med kopplingar till diktatur av Björn Söder SD till Utrikesminister Tobias Billström M The Institute for Security and Development Policy, ISDP, är en Stockholmsbaserad forsknings- och tankesmedja. ISDP har för närvarande två stora geografiska fokusområden, dels Asien och dels Kaukasus.
    Inlämnad
    2024-01-17
    Svarsdatum
    2024-01-24
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Finansminister Elisabeth Svantesson M Försvarsminister Pål Jonson M Socialminister Jakob Forssmed KD Bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell M Finansminister Elisabeth Svantesson M besvarar såväl allmänpolitiska frågor som frågor inom sitt eget ansvarsområde.
  • Granskning av huruvida svenska komponenter ingår i ryska vapen

    Skriftlig fråga 2023/24:378 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:378 Granskning av huruvida svenska komponenter ingår i ryska vapen av Björn Söder SD till Försvarsminister Pål Jonson M Ukrainas antikorruptionsmyndighet, NACP, har meddelat att man lanserar världens första öppna databas över utländska komponenter i vapen. Databasen innehåller redan mer än 2 000 komponenter
    Inlämnad
    2023-12-11
    Svarsdatum
    2023-12-20
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Ändring av körkortslagen

    Skriftlig fråga 2023/24:374 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:374 Ändring av körkortslagen av Björn Söder SD till Statsrådet Andreas Carlson KD I körkortslagen 1998:488 4 kap. 6 står att uppsikt under övningskörning inom Försvarsmakten får utövas endast av den som under sammanlagt minst tre av de senaste tio åren har haft sådan behörighetDetta innebär att man inom
    Inlämnad
    2023-12-11
    Svarsdatum
    2023-12-20
    Besvarare
    Statsrådet Andreas Carlson (KD)
  • Utveckling av en alarm-app

    Skriftlig fråga 2023/24:373 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:373 Utveckling av en alarm-app av Björn Söder SD till Statsrådet Carl-Oskar Bohlin M Den första måndagen i månaden i mars, juni, september och december testas varningssystemet Hesa Fredrik med det officiella namnet Viktigt meddelande till allmänheten, VMA. I måndags förra veckan hördes inte Hesa Fredrik
    Inlämnad
    2023-12-11
    Svarsdatum
    2023-12-20
    Besvarare
    Statsrådet Carl-Oskar Bohlin (M)
  • Sanktioner mot azerbajdzjanska regimföreträdare

    Skriftlig fråga 2023/24:315 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:315 Sanktioner mot azerbajdzjanska regimföreträdare av Björn Söder SD till Utrikesminister Tobias Billström M I september 2020 gick Azerbajdzjan till våldsamt anfall mot grannlandet Armenien. Efter 44 dagars krig slöts ett eldupphöravtal, vilket inte införlivats av Azerbajdzjan. I stället gick man i september
    Inlämnad
    2023-11-29
    Svarsdatum
    2023-12-06
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Armeniens fredsförslag Crossroads of Peace

    Skriftlig fråga 2023/24:322 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:322 Armeniens fredsförslag Crossroads of Peace av Björn Söder SD till Utrikesminister Tobias Billström M Södra Kaukasus behöver långsiktig fred där alla länder verkar med öppna gränser och är förbundna genom aktiva ekonomiska, politiska och kulturella band och där konflikter kan lösas genom dialog och diplomatiska
    Inlämnad
    2023-11-29
    Svarsdatum
    2023-12-06
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)
  • Den ökande antisemitismen i Sverige

    Skriftlig fråga 2023/24:320 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:320 Den ökande antisemitismen i Sverige av Björn Söder SD till Justitieminister Gunnar Strömmer M Sedan den fruktansvärda islamistiska terrorattacken mot Israel den 7 oktober har vi kunnat se omfattande demonstrationer runt om i Sverige där attacken, som dödade 1 200 barn, kvinnor och män i Israel, hyllas.
    Inlämnad
    2023-11-29
    Svarsdatum
    2023-12-06
    Besvarare
    Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
  • Prioriterade åtgärder för att stärka det civila försvaret

    Skriftlig fråga 2023/24:240 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:240 Prioriterade åtgärder för att stärka det civila försvaret av Björn Söder SD till Statsrådet Carl-Oskar Bohlin M Myndigheten för samhällsskydd och beredskap MSB har nyligen publicerat en rapport om prioriterade åtgärder för att stärka det civila försvaret. Civilförsvaret avvecklades under 2000-talet efter
    Inlämnad
    2023-11-09
    Svarsdatum
    2023-11-22
    Besvarare
    Statsrådet Carl-Oskar Bohlin (M)
  • Engagerande av svenska energiföretag i Moldaviens energiomställning

    Skriftlig fråga 2023/24:235 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:235 Engagerande av svenska energiföretag i Moldaviens energiomställning av Björn Söder SD till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Kostnaderna för Rysslands krig i Ukraina är och har varit enorma för Moldavien med direkta säkerhetshot, instabilitet och brist på energiförsörjning, kolossala energiprishöjningar
    Inlämnad
    2023-11-09
    Svarsdatum
    2023-11-22
    Besvarare
    Statsrådet Johan Forssell (M)
  • Försvarsindustrins roll i civilförsvaret

    Skriftlig fråga 2023/24:233 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:233 Försvarsindustrins roll i civilförsvaret av Björn Söder SD till Statsrådet Carl-Oskar Bohlin M Man kan med all tydlighet konstatera att återtagandet av både den militära och framför allt den civila försvarsförmågan återtas från en låg nivå. De tidigare regeringarna tog, likt i många andra politiska frågor,
    Inlämnad
    2023-11-09
    Svarsdatum
    2023-11-22
    Besvarare
    Statsrådet Carl-Oskar Bohlin (M)
  • EU:s avtal med och finansiering av Kubas regim

    Skriftlig fråga 2023/24:214 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:214 EU:s avtal med och finansiering av Kubas regim av Björn Söder SD till Statsrådet Johan Forssell M År 2016 undertecknades ett avtal mellan EU och Kuba. Det var ett politiskt dialog- och samarbetsavtal, kallat PDCA. År 2017 godkändes det av EU-parlamentet, och sedan dess har alla EU:s medlemsländer, utom
    Inlämnad
    2023-11-06
    Svarsdatum
    2023-11-15
    Besvarare
    Statsrådet Johan Forssell (M)
  • Irans ordförandeskap i FN:s råd för mänskliga rättigheters sociala forum

    Skriftlig fråga 2023/24:213 av Björn Söder (SD)

    Fråga 2023/24:213 Irans ordförandeskap i FN:s råd för mänskliga rättigheters sociala forum av Björn Söder SD till Utrikesminister Tobias Billström M I maj i år utsågs den iranska regimen, av ordföranden för FN:s råd för mänskliga rättigheter, till ordförande för FN:s råd för mänskliga rättigheters sociala forum. Utnämningen
    Inlämnad
    2023-11-06
    Svarsdatum
    2023-11-15
    Besvarare
    Utrikesminister Tobias Billström (M)

Filter