Adam Reuterskiöld (M)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Valkrets
Stockholms län, plats 82
Född år
1966
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Statsrådsersättare

Finansutskottet

Suppleant

Skatteutskottet

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Statsrådsersättare
2022-10-18 – 2026-09-21

Finansutskottet

Suppleant
2022-10-27 – 2026-09-21

Skatteutskottet

Suppleant
2022-11-29 – 2026-09-21

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

Filter