Remiss av regeringsskrivelsen 1991/92:15

Yttrande 1991/92:UU1

Yttranden

Ett utskott som ansvarar för en viss fråga kan be om synpunkter från ett annat utskott. Det kallas yttrande. Yttrandet tas med i det betänkande som det ansvariga utskottet lämnar inför riksdagens beslut i frågan. 

PDF
Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma.

Utrikesutskottets yttrande 1991/92:UUly

Remiss av regeringsskrivelsen 1991/92:15

Till konstitutionsutskottet

Konstitutionsutskottet har med remiss den 6 februari 1992 berett utrikesutskottet tillfålle att yttra sig över regeringens skrivelse 1991/92:15 med redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen.

Utrikesutskottet har tagit del av skrivelsen och vill med anledning av remissen anföra följande.

Under punkt 3 i regeringsskrivelsens avsnitt om utrikesdepartemen­tet anförs angående moment 151 (1989/90:UU15) om hemvändande biståndsarbetares erfarenheter att regeringen utSrdat regleringsbrev för anslaget Utvecklingssamarbete genom SIDA. Moment 151 innebar ett tillkännagivande med bifeill till motionsyrkande på denna punkt.

Utrikesutskottet har inhämtat att i detta regleringsbrev anges att medel kan användas under anslaget C 2 för återföring av Sltpersonals erfarenheter. Utskottet välkomnar att medel för ändamålet på detta sätt ställts till förfogande. Utskottet anser dock att de åtgärder som vidtagits med anledning av utskottets tillkännagivande bör redovisas direkt för riksdagen, exempelvis i budgetpropositionen. Eftersom detta inte gjor­des i årets budgetproposition utgår utskottet från att en redovisning sker i nästa års budgetproposition. Därvid bör en redovisning ges också beträffande de anslagna medlens användning.

Utskottet har ingen erinran mot regeringens redogörelse beträffande övriga punkter i skrivelsen.

Stockholm den 12 mars 1992 På utrikesutskottets vägnar

Pierre Schori

I beslutet har deltagit: Pierre Schori (s), Maj Britt Theorin (s), Pär Granstedt (c), Karl-Erik Svartberg (s), Inger Koch (m), Margareta Viklund (kds), Lars Moquist (nyd), Viola Furubjelke (s), Karl-Göran

Riksdagen 1991192. 9 samt. Nr ly


1991/92

UUly


Biörsmark (fp), Kristina Svensson (s), Göran Lennmarker (m), Peeter        1991/92:UUly Luksep  (m),  Hans Göran  Franck  (s),  Fanny  Rizell  (kds) och  Stig Alemyr (s).

Från Vänsterpartiet, som inte företräds av någon ordinarie ledamot i utskottet, har suppleanten Bertil Måbrink (v) närvarit vid den slutliga behandlingen av ärendet.

gotab   41019, Stockholm 1992


 

Yttranden

Ett utskott som ansvarar för en viss fråga kan be om synpunkter från ett annat utskott. Det kallas yttrande. Yttrandet tas med i det betänkande som det ansvariga utskottet lämnar inför riksdagens beslut i frågan.