över viss del av propositionen 1976/77:41 om ändrade beskattningsregler för egenföretagare m. m.
Yttrande 1976/77:SfU1
Yttranden
Ett utskott som ansvarar för en viss fråga kan be om synpunkter från ett annat utskott. Det kallas yttrande. Yttrandet tas med i det betänkande som det ansvariga utskottet lämnar inför riksdagens beslut i frågan.
SfU 1976/77: 1 y
Socialförsäkringsutskottets yttrande 1976/77: ly
över viss del av propositionen 1916111: 41 om ändrade beskattningsregler för egenföretagare m. m.
Till skatteutskottet
Genom beslut den 23 november 1976 har skatteutskottet begärt socialförsäkringsutskottets yttrande med anledning av propositionen 1976/77: 41 om ändrade beskattningsregler för egenföretagare m. m. såvitt rör socialförsäkringsfrågor.
Den del av propositionen som direkt berör socialförsäkringsutskottets område är förslaget till ändring i lagen (1959: 552) om uppbörd av vissa avgifter enligt lagen om allmän försäkring, m. m. Ändringsförslaget har tillkommit i syfte att få överensstämmelse mellan reglema för den skatterättsliga fördelningen mellan företagsledare och hans maka och barn av inkomst från fåmansföretag och reglema för beräkningen av socialförsäkringsavgifterna. Reglerna avses träda i kraft så att de kan tillämpas i fråga om avgifter som belöper på tid fr. o. m. den 1 januari 1976.
Arbetsgivaravgifter till socialförsäkringen beräknas — med undantag av den till tilläggspensioneringen — på ett underlag som utgörs av summan av de konlanllöner och naturaförmåner som arbetsgivaren utgivit under ett kalenderår. Vid beräkningen tas inte hänsyn till arbetstagare vars lön under året inte uppgår till 500 kr. Eftersom avgifterna beräknas på summan av lönerna utgår de med samma totalbelopp oberoende av hur många personer lönesumman avser. Avgifterna har inte heller något samband med antalet personer som åtnjuter förmåner från de försäkringsslag avgiften gäller eller storleken av dessa förmåner.
Avgiften till tilläggspensioneringen beräknas också på ett underlag som utgörs av under året utgivna löneförmåner med undantag av löner under 500 kr. Underlaget är emellertid i detta fall begränsat till den del av en årslön som överstiger ett och understiger sju och ett halvt basbelopp. Det sammanlagda avgiftsbeloppet blir härigenom beroende av antalet personer som lönesumman fördelar sig på. Förmånerna från tilläggspensioneringen är knutna till beskattningsreglerna genom att de grundar sig på den försäkrades taxeringar.
På grund av beslut vid 1975/76 års riksmöte gäller fr. o. m. 1977 års taxering nya regler för bl. a. beskattning av familjemedlemmar i fåmansföretag, innebärande att makar inte längre skall kunna fritt dela upp inkomsten i företaget sinsemellan. I propositionen föreslås vissa lättnader i dessa regler. Lättnaderna innebär att s. k. medhjälpande
1 Riksdagen 1976/77. 11 saml. Yltr. nr 1
SfU 1976/77: 1 y 2
make skall beskattas för värdet av sin arbetsinsats under förutsättning att arbetet omfattat minst 400 timmar. Barn som är anställt i föräldrars företag och som fyllt 16 år skall beskattas för ersättning från företaget under förutsättning att den är marknadsmässig. I propositionen föreslås också att avgiftsunderlaget för fåmansföretags arbetsgivaravgifter knyts till de nämnda reglerna om taxering. Härigenom kommer även arbetsgivaravgiften till tilläggspensionen för makar i fåmansföretag att beräknas i överensstämmelse med reglerna för deras beskattning. Ändringen föreslås intagen i 2 § lagen (1959: 552) om uppbörd av vissa avgifter enligt lagen om allmän försäkring m. m.
Utskottet finner inte anledning till erinran mot författningsändringen och tillstyrker därför propositionens förslag i denna del,
Stockholm den 30 november 1976
På socialförsäkringsutskottets vägnar SVEN ASPLING
Närvarande: herrar Aspling (s), Carlsson i Vikmanshyttan (c), Ringaby (m). Augustsson (s), Magnusson i Nennesholm (c), Karlsson i Ronneby (s), fröken Bergström (fp), fru Håvik (s), fröken Pehrsson (c), herrar Marcusson (s). Åkerlind (m), Lindström (s), fru Andersson i Täby (c), herr Larsson i Vänersborg (s) och fru Jönsson (c).
Avvikande mening
av herrar Aspling (s). Augustsson (s), Karlsson i Ronneby (s), fru Håvik (s), herrar Marcusson (s), Lindström (s) och Larsson i Vänersborg
(s),
vilka framhåller att de, i likhet med majoriteten, i och för sig inte har någon erinran mot att avgiftsunderlaget för arbetsgivaravgifterna till socialförsäkringen beräknas i överensstämmelse med de regler som gäller vid beskattningen men att bestämmelserna för taxering av med-hjälpandc make och barn i fåmansföretag enligt deras uppfattning bör förbli oförändrade.
NORSTEDTS TRYCKERI STOCKHOLM 1976 760S51
Yttranden
Ett utskott som ansvarar för en viss fråga kan be om synpunkter från ett annat utskott. Det kallas yttrande. Yttrandet tas med i det betänkande som det ansvariga utskottet lämnar inför riksdagens beslut i frågan.