om statliga byggnadsarbeten på kulturområdet m.m. (prop. 1984/85:100 bil. 10 delvis)
Yttrande 1984/85:KrU3
Yttranden
Ett utskott som ansvarar för en viss fråga kan be om synpunkter från ett annat utskott. Det kallas yttrande. Yttrandet tas med i det betänkande som det ansvariga utskottet lämnar inför riksdagens beslut i frågan.
KrU 1984/85:3 y
Kulturutskottets yttrande
1984/85:3 y
om statliga byggnadsarbeten på kulturområdet m. m. (prop. 1984/ 85:100 bil. 10 delvis)
Till utbildningsutskottet
Utbildningsutskottet har den 31 januari 1985 beslutat bereda kulturutskottet tillfälle att yttra sig över proposition 1984/85:100 bilaga 10 punkterna I 2 Byggnadsarbeten inom utbildningsdepartementets verksamhetsområde och I 3 Inredning och utrustning av lokaler vid högskoleenheterna m. m., båda anslagen i de delar som rör kulturutskottets beredningsområde.
Kulturutskottet har inte funnit anledning till erinran mot regeringens förslag i de delar som berör kulturutskottets beredningsområde.
Stockholm den 19 februari 1985
På kulturutskottets vägnar INGRID SUNDBERG
Närvarande: Ingrid Sundberg (m), Ing-Marie Hansson (s), Tyra Johansson (s), Karl Boo (c), Lars-Ingvar Sörenson (s), Maja Bäckström (s), Lars Ahlmark (m), Sfina Gustavsson (c), Berit Oscarsson (s), Gunnel Liljegren (m), Jan-Erik Wikström (fp), Eva Hjelmström (vpk), Anders Nilsson (s), Lars Hjertén (m) och Ulla Johansson (s).
1 Riksdagen 1984/85.13 sami Nr3y . , „ ,
■ minab/gotab Stockholm 1985 82047
Yttranden
Ett utskott som ansvarar för en viss fråga kan be om synpunkter från ett annat utskott. Det kallas yttrande. Yttrandet tas med i det betänkande som det ansvariga utskottet lämnar inför riksdagens beslut i frågan.