Väljare vägrad att rösta på grund av att väljaren redan var avprickad i röstlängden
Valprövningsnämndens beslut 58-2014
- Beslut
- Avslag
- Beslutat
- 10 december 2014
- Ämnesord
- Röstningsförfarandet, Röstningslokal
- Rättsfallsbeteckning
- 2014:24
Valprövningsnämndens beslut
Valprövningsnämnden, VPN, prövar överklaganden av val till riksdagen, region- och kommunfullmäktige samt Sametinget och Europaparlamentet. Även överklaganden av nationella folkomröstningar prövas. Nämndens beslut sedan 1975 finns tillgängliga.
För varje beslut anges beslutets diarienummer och i förekommande fall även rättsfallsbeteckningen. En sådan fanns för besluten före 2015 då dessa gavs ut i en skriftlig rättsfallssamling.
Personuppgifter i Valprövningsnämndens beslut vid publicering på webbplatsen
När Valprövningsnämndens beslut publiceras på riksdagen.se avidentifieras enskildas personuppgifter. Namnuppgifter ersätts med A.A, B.B, och så vidare.
De personuppgifter som rör kandidater, personer som samtyckt till kandidatur eller personer som företräder ett parti avidentifieras normalt sett inte.
Redogörelse för överklagandet
AA har överklagat Valmyndighetens beslut och anfört i huvudsak följande. Han nekades rösta när han kom till vallokalen eftersom han redan var avprickad i röstlängden. Valförrättaren uppgav att det var den mänskliga faktorn som ställt till det.Valmyndighetens yttrande
Valmyndigheten har yttrat sig och anfört i huvudsak följande. Av 9 kap. 6 § vallagen (2005:837) framgår att röstmottagarna innan valkuverten tas emot ska kontrollera bland annat att väljaren inte redan har röstat i valet. Efter denna kontroll ska enligt 9 kap. 7 § samma lag valkuverten läggas i valurnorna i väljarens närvaro och i samband därmed ska det antecknas i röstlängden att väljaren har röstat.– – –
Valmyndigheten kan konstatera att röstmottagarna, i det protokoll som fördes i vallokalen, har antecknat att AA vägrats rösta eftersom hans namn redan var avprickat i röstlängden och att en notering har gjorts om detta i röstlängden. AA har även informerats om rätten att överklaga valet.
Mot bakgrund av den information som inhämtats i ärendet framstår det som sannolikt att AA:s namn felaktigt avprickats i röstlängden innan han försökte att rösta. Röstmottagarna har i denna situation inte haft annan möjlighet enligt 9 kap. 6 § vallagen än att vägra AA att rösta. Någon avvikelse från föreskriven ordning enligt 15 kap. 13 § första stycket p. 1 vallagen har i detta hänseende alltså inte förekommit. Orsaken till den felaktiga avprickningen är oklar. Valmyndigheten anser att även om röstmottagarna brustit i sin uppmärksamhet och gjort felaktig avprickning i röstlängden, vilket är en avvikelse från föreskriven ordning, så kan det inte enligt 15 kap. 13 § tredje stycket med fog antas att vad som förekommit har inverkat på valutgången.
Mot denna bakgrund anser Valmyndigheten att det inte finns grund för rättelse enligt 15 kap. 13 § vallagen. I ett senare yttrande anför Valmyndigheten följande. Det sista fasta valkretsmandatet i valkretsen Skåne läns västra tillföll enligt det överklagade beslutet Arbetarepartiet-Socialdemokraterna med jämförelsetalet 7883,57. Närmast att ta det sista mandatet var Miljöpartiet de gröna med jämförelsetalet 7880,00. För att Miljöpartiet de gröna skulle ta det sista fasta mandatet i valkretsen krävdes - under förutsättning att Arbetarepartiet-Socialdemokraterna inte fick någon ytterligare röst - att Miljöpartiet de gröna fick sex fler röster.
Vid fördelningen av utjämningsmandat i hela landet tilldelades enligt det överklagade beslutet det sista mandatet Vänsterpartiet. Närmast att ta det sista utjämningsmandatet var Folkpartiet liberalerna. För att Folkpartiet liberalerna skulle ta det sista utjämningsmandatet krävdes - under förutsättning att Vänsterpartiet inte fick någon ytterligare röst - att Folkpartiet liberalerna fick 1177 fler röster.
I det överklagade beslutet tillfördes inget av utjämningsmandaten valkretsen Skåne läns västra. Den nu aktuella rösten kunde inte, oavsett vilket parti den skulle ha tillfallit, ha medfört att ett utjämningsmandat tillfördes valkretsen Skåne läns västra.
Det finns ingen kandidat som med en extra personröst i valkretsen Skåne läns västra skulle kunna ha blivit invald på bekostnad av en annan kandidat.
Mot bakgrund av dessa beräkningar anser Valmyndigheten att det som förekommit inte med fog kan antas ha inverkat på valutgången enligt 15 kap. 13 § vallagen.
Valprövningsnämndens bedömning av överklagandet
Enligt 15 kap. 13 § första stycket vallagen ska Valprövningsnämnden upphäva ett val i den omfattning som det behövs och förordna om omval i den berörda valkretsen1. om det vid förberedande och genomförande av valet som en myndighet svarar för förekommit avvikelse från föreskriven ordning, eller 2. om någon hindrat röstningen, förvanskat lämnade röster eller otillbörligen verkat vid valet på något annat sätt. Om rättelse kan åstadkommas genom förnyad sammanräkning eller någon annan sådan mindre ingripande åtgärd, ska nämnden i stället enligt paragrafens andra stycke uppdra åt beslutsmyndigheten att vidta en sådan rättelse.
Rättelse enligt första eller andra stycket ska bara ske om det med fog kan antas att vad som förekommit har inverkat på valutgången.
Bestämmelser om röstmottagning finns i 9 kap. vallagen. Enligt 9 kap. 6 § ska röstmottagarna kontrollera bl.a. att väljaren enligt röstlängden har rösträtt vid valet och inte redan har röstat. Enligt 9 § 2 valförordningen (2005:874) ska röstmottagarna i protokollet anteckna om röstmottagarna har vägrat ta emot valkuvert eller ytterkuvert för budröst och anledningen till detta.
Det framgår av utredningen att AA förvägrats att rösta på grund av att han redan var avprickad i röstlängden. Det är inte möjligt att mot bakgrund av utredningen klarlägga orsaken till det inträffade. Utredningen tyder dock på att det berott på att han tidigare felaktigt avprickats i röstlängden. Om så skett är det fråga om en avvikelse från föreskriven ordning.
Av Valmyndighetens redogörelse framgår att den avvikelse som kan ha skett beträffande avprickningen av AA i röstlängden inte med fog kan antas ha inverkat på valutgången. AA:s överklagande ska därför avslås.
Valprövningsnämndens beslut
Valprövningsnämnden avslår AA:s överklagande.Valprövningsnämndens beslut
Valprövningsnämnden, VPN, prövar överklaganden av val till riksdagen, region- och kommunfullmäktige samt Sametinget och Europaparlamentet. Även överklaganden av nationella folkomröstningar prövas. Nämndens beslut sedan 1975 finns tillgängliga.
För varje beslut anges beslutets diarienummer och i förekommande fall även rättsfallsbeteckningen. En sådan fanns för besluten före 2015 då dessa gavs ut i en skriftlig rättsfallssamling.
Personuppgifter i Valprövningsnämndens beslut vid publicering på webbplatsen
När Valprövningsnämndens beslut publiceras på riksdagen.se avidentifieras enskildas personuppgifter. Namnuppgifter ersätts med A.A, B.B, och så vidare.
De personuppgifter som rör kandidater, personer som samtyckt till kandidatur eller personer som företräder ett parti avidentifieras normalt sett inte.