Saknade valsedlar för visst parti m.m. - avslag

Valprövningsnämndens beslut 143-2022

Beslut
Avslag
Beslutat
1 februari 2023
Ämnesord
Valsedlar

Valprövningsnämndens beslut

Valprövningsnämnden, VPN, prövar överklaganden av val till riksdagen, region- och kommunfullmäktige samt Sametinget och Europaparlamentet. Även överklaganden av nationella folkomröstningar prövas. Nämndens beslut sedan 1975 finns tillgängliga.

För varje beslut anges beslutets diarienummer och i förekommande fall även rättsfallsbeteckningen. En sådan fanns för besluten före 2015 då dessa gavs ut i en skriftlig rättsfallssamling.

Personuppgifter i Valprövningsnämndens beslut vid publicering på webbplatsen

När Valprövningsnämndens beslut publiceras på riksdagen.se avidentifieras enskildas personuppgifter. Namnuppgifter ersätts med A.A, B.B, och så vidare. 

De personuppgifter som rör kandidater, personer som samtyckt till kandidatur eller personer som företräder ett parti avidentifieras normalt sett inte.

​Länsstyrelsen Värmland fastställde i ett beslut den 23 september 2022 utgången av valet till regionfullmäktige i Region Värmland den 11 september 2022.

Redogörelse för överklagandena

AA har i en skrivelse som kom in till Valprövningsnämnden den 20 september 2022 överklagat valet och yrkat att omval ska beslutas. Till stöd för yrkandet har anförts att klaganden körde sin kompis med valsedlar till vallokaler till förtidsröstningen. Kompisen var med på Värmlandslistan och lämnade in tusentals valsedlar. Samma sak på valdagen. Enligt klaganden hade man i flera av vallokalerna i Karlstads kommun slängt valsedlarna från förtidsröstningen som om de skiljde sig från valsedlarna på valdagen. Trots att alla vallokalerna fick nya valsedlar på valdagens morgon är det flera som sagt att det inte fanns valsedlar bakom valskärmarna.

Valnämndens och Valmyndighetens yttranden

Valnämnden i Karlstads kommun har yttrat sig till Valmyndigheten och anfört i huvudsak följande.

Samtliga röstmottagare genomgår en eller flera utbildningar innan förtidsröstningen och valdagen inleds, vilka tillhandahålls av valnämnden. Under dessa utbildningar framgår att samtliga händelser som avviker från föreskriven ordning ska antecknas. Vidare poängterar valnämnden vikten av att samtliga valsedlar som har distribuerats till röstningslokalen eller vallokalen ska placeras ut och fyllas på löpande vid behov. Vid minsta tveksamhet som uppstår i en röstningslokal eller vallokal har samtliga röstmottagare fått tydliga instruktioner att genast kontakta valnämnden. Varken röstmottagare eller väljare har hört av sig till valnämnden om att Värmlandslistans valsedlar saknats.

Valnämnden i Karlstads kommun har genom beslut fastslagit rutiner för hantering av valsedlar under förtidsröstning och valdag. Av beslutet framgår att valnämnden ansvarar för att tillhandahålla och distribuera de valsedlar som enligt 8 kap. 2 § vallagen ska tillhandahållas. De partier som inte omfattas av 8 kap. 2 § vallagen bör enligt beslutet på eget ansvar tillhandahålla partiets valsedlar samt eventuella namnvalsedlar till samtliga röstningslokaler och vallokaler. Valnämnden ansvarar inte för att meddela dessa partier om deras valsedlar tar slut.

Enligt valnämndens lokala rutiner ska befintligt valmaterial efter stängning av röstningslokal och vallokal samlas ihop och förvaras inlåst fram till dess att valkansliet eller valnämnden inhämtar allt valmaterial veckan efter valet. Det valmaterial som finns kvar efter stängning i en röstningslokal som ska användas som vallokal på valdagen, ska finnas kvar i lokalen och förvaras inlåst fram till valdagen. Partiers namnvalsedlar och övriga partiers valsedlar som tidigare har levererats under förtidsröstningen, som finns kvar i lokalen, ska placeras ut.

I det fall en röstningslokal inte ska användas som vallokal under valdagen har valnämnden inget ansvar att fördela överblivet valmaterial till vallokalerna på valdagen.

Det har inte kommit till valnämndens kännedom att några distribuerade valsedlar ska ha kasserats mellan förtidsröstning och valdag. Givet de rutiner valnämnden, valkansliet och röstmottagare har att förhålla sig till samt avsaknaden av protokollsanteckningar och telefonsamtal angående vad klaganden framför har det inte funnits skäl för valnämnden att misstänka att de aktuella rutinerna i något hänseende har frångåtts.

Valnämnden gör tolkningen att klaganden gör gällande att det har framkommit att Värmlandslistans valsedlar inte varit representerade i valsedelställen under valdagen. Inte heller detta har på något sätt kommit till valnämndens kännedom, varför detta inte heller har föranlett misstankar om att rutinerna har frångåtts.

Valmyndigheten har anfört följande.

Klaganden har anfört att det saknats valsedlar för partiet Värmlandslistan i vallokaler i Karlstad. Om valsedlar saknas, stjäls eller göms är det en avvikelse från föreskriven ordning. Valmyndighetens bedömning är dock att utredningen i ärendet inte ger stöd för att det förekommit en avvikelse från föreskriven ordning i fråga om de omständigheter klaganden redogör för. Valmyndigheten finner inte anledning att genomföra en känslighetsanalys i detta ärende.

Klagandens yttrande över Valmyndighetens yttrande

AA har yttrat sig över vad Valmyndigheten anfört och har vidhållit sitt överklagande. Han har anfört bl.a. följande. Baserat på valnämndens yttrande skulle det ha funnits ett stort antal valsedlar efter förtidsröstningen men så var inte fallet. Vi delade i samband med förtidsröstningen ut ett stort antal valsedlar till de olika vallokalerna. Om det hade gått till på det sätt som valnämnden uppgett och med tanke på det antal röster partiet fått i valet skulle det i dessa vallokaler ha funnits tillräckligt med valsedlar, vilket inte var fallet.

En fråga man då bör ställa sig är hur det kan komma sig att man i de vallokaler som använts såväl för förtidsröstning som för röstning på valdagen kan ta emot ett stort antal röstsedlar (ca ett hundratal) och sedan sakna röstsedlar på valdagen när endast ett fåtal röstat på partiet enligt valresultatet? För oss går matematiken tyvärr inte ihop. Frågan är vart de valsedlar har tagit vägen om det gått till på det sätt som man framhåller i sina yttranden. De måste ha tagit vägen någonstans, dvs. slängts som tidigare påståtts, eller så stämmer inte valresultatet.

Valprövningsnämndens bedömning av överklagandet

Gällande regler

Enligt 8 kap. 2 § vallagen (2005:837) ska det i anslutning till ett röstmottagningsställe ordnas en lämplig avskärmad plats där valsedlar kan läggas ut och där väljarna var för sig kan ta sina valsedlar utan insyn. Om en sådan plats inte kan anordnas i anslutning till röstmottagningsstället får den i stället ordnas inne i lokalen. På denna plats ska väljarna ha tillgång till valsedlar med enbart valbeteckning och valsedlar med parti- och valbeteckning.

De partier som deltar i valen ska också kunna ge väljarna tillgång till sina valsedlar. Det är dock valnämnden som lägger ut valsedlarna på den avskärmade platsen. Valsedlarna ska presenteras på ett likformigt sätt.

Bestämmelsen om att det är valnämnden som lägger ut de valsedlar som de partier som deltar i valen ska kunna ge väljarna tillgång till, tillämpades för första gången vid valen 2022.

I förarbetena till bestämmelsen konstaterar regeringen att partierna även fortsättningsvis kommer att ansvara för distributionen till samtliga val- och röstningslokaler av sådana valsedlar som inte valadministrationen ansvarar för att tillhandahålla enligt 8 kap. 2 § första stycket vallagen, och för att leverera den mängd valsedlar som förväntas gå åt vid röstmottagningen. Partierna får dock lämna in sina valsedlar till val- och röstningslokalerna, t.ex. på en på förhand anvisad plats.[1]

Av 8 kap. 4 § vallagen följer att röstmottagarna ansvarar för ordningen på röstmottagningsstället. I detta ansvar ingår att hålla ordning bland valsedlarna och kontrollera att valsedlarna finns utlagda under hela röstmottagningen.

Bestämmelsen om avskärmning av valsedelställ tillämpades för första gången vid valen 2022 såvitt avser val till riksdag, kommun och regionfullmäktige.

I förarbeten till vallagen[2] sägs att kravet på avskärmning har fått till följd att röstmottagare måste genomföra tätare kontroller av ordningen bland valsedlarna eller ändra sina rutiner för hur kontroller genomförs. Valmyndigheten har i Handledning för röstmottagning i vallokal (kap. 2.3) uttryckt att röstmottagarna kontinuerligt ska kontrollera att alla valsedlar är synliga, att inga valsedlar har flyttats eller tagits bort och att väljare inte lämnat något i valsedelsställen.

Bestämmelsen om en likformig presentation av valsedlarna anses vara ett förtydligande av vad som i praktiken redan har ansetts gälla.[3]

Valmyndigheten har i vägledande ställningstagande om valsedlarnas ordning i valsedelställen den 17 juni 2022 (VAL-393) uttalat att en placering av valsedlarna i bokstavsordning efter den partibeteckning partiet anmält sitt deltagande innebär en rättvis och saklig presentation. Vidare nämns att utgångspunkten är att det ska vara lätt för väljaren att hitta valsedlarna och lätt för röstmottagarna att hålla ordning bland valsedlarna. För att underlätta för väljarna och röstmottagarna bör valsedlar stå i valsedelställ. Röstmottagarna ska snabbt kunna se om någon valsedel fattas eller om det på annat sätt blivit oordning i valsedelstället.

Enligt 15 kap. 13 § vallagen (2005:837) ska Valprövningsnämnden upphäva ett val i den omfattning som det behövs och besluta om omval i den berörda valkretsen

  1. om det vid förberedande och genomförande av valet som en myndighet svarar för har förekommit någon avvikelse från föreskriven ordning, eller
  2. om någon har hindrat röstningen, förvanskat lämnade röster eller otillbörligen verkat vid valet på något annat sätt.

Om rättelse kan åstadkommas genom förnyad sammanräkning eller någon annan mindre ingripande åtgärd, ska nämnden i stället uppdra åt beslutsmyndigheten att vidta en sådan rättelse.

Rättelse enligt första och andra stycket ska ske bara om det med fog kan antas att vad som förekommit har inverkat på valutgången.

Valprövningsnämndens bedömning av överklagandet

Klaganden har anfört att det saknats valsedlar för partiet Värmlandslistan i vallokaler i Karlstad. Om valsedlar saknas, stjäls eller göms är det en avvikelse från föreskriven ordning. Valprövningsnämndens bedömning är dock att utredningen i ärendet inte ger stöd för att det förekommit en avvikelse från föreskriven ordning i fråga om de omständigheter klaganden redogör för. Överklagandet ska därför avslås.

Valprövningsnämndens beslut

Valprövningsnämnden avslår överklagandet.


[1] Prop. 2021/22:52 Förstärkt skydd för väljare vid röstmottagning s. 20

[2] SOU 2021:7 Förstärkt skydd för väljarna vid röstmottagning s. 134 och prop. 2021/22:52 s. 47

[3] Aa prop. s. 22


Valprövningsnämndens beslut

Valprövningsnämnden, VPN, prövar överklaganden av val till riksdagen, region- och kommunfullmäktige samt Sametinget och Europaparlamentet. Även överklaganden av nationella folkomröstningar prövas. Nämndens beslut sedan 1975 finns tillgängliga.

För varje beslut anges beslutets diarienummer och i förekommande fall även rättsfallsbeteckningen. En sådan fanns för besluten före 2015 då dessa gavs ut i en skriftlig rättsfallssamling.

Personuppgifter i Valprövningsnämndens beslut vid publicering på webbplatsen

När Valprövningsnämndens beslut publiceras på riksdagen.se avidentifieras enskildas personuppgifter. Namnuppgifter ersätts med A.A, B.B, och så vidare. 

De personuppgifter som rör kandidater, personer som samtyckt till kandidatur eller personer som företräder ett parti avidentifieras normalt sett inte.