För sent inkommet överklagande har avvisats

Valprövningsnämndens beslut 269-2022

Beslut
Avvisat
Beslutat
14 december 2022
Ämnesord
Besvärstid, Röstkort

​Valmyndigheten fastställde i ett beslut den 17 september 2022 utgången av valet till riksdagen den 11 september 2022.

Redogörelse för överklagandet

AA​ har överklagat Valmyndighetens beslut och anfört i huvudsak följande. Han vill överklaga valet eftersom han nekats att rösta och kräver att hans röstkort skickas i efterhand.

Valprövningsnämndens bedömning av överklagandet

Enligt 15 kap. 6 § vallagen (2005:837) ska ett överklagande av ett val ha kommit in till Valprövningsnämnden tidigast dagen efter valdagen och senast inom tio dagar efter det att valet avslutades. Det är Valprövningsnämnden som avgör om överklagandet har kommit in i rätt tid.

AAs överklagande kom in till Valprövningsnämnden den 21 november 2022. Tiden för att överklaga Valmyndighetens beslut att fastställa utgången av valet till riksdagen löpte ut den 27 september 2022. Eftersom överklagandet av valresultatet således kommit in för sent kan Valprövningsnämnden inte ta upp ärendet till prövning. Överklagandet ska därför avvisas.

Valprövningsnämndens beslut

Valprövningsnämnden avvisar överklagandet.​