Protokoll utskottssammanträde 2024/25:4

Utskottens protokollCivilutskottets protokoll 2024/25:4

Utskottens och EU-nämndens protokoll

Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.

DOCX

RIKSDAGEN

CIVILUTSKOTTET

PROTOKOLL

UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2024/25:4

DATUM

2024-10-24

TID

9.30–9.55

NÄRVARANDE

Se bilaga 1

§ 1

Justering av protokoll

Utskottet justerade protokoll 2024/25:3.

§ 2

Utgiftsram för utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostads-
försörjning och byggande samt konsumentpolitik (CU1y)

Utskottet fortsatte behandlingen av frågan om yttrande till finans-
utskottet över proposition 2024/25:1 och motioner.

Frågan bordlades.

§ 3

Bolag och brott (CU3)

Utskottet inledde beredningen av proposition 2024/25:8 och motioner.

En skrivelse som lämnats in i ärendet anmäldes (dnr 346–2024/25).

Ärendet bordlades.

§ 4

Tryggare hem för barn (CU4)

Utskottet inledde beredningen av proposition 2024/25:10 och motion.

En skrivelse som lämnats in i ärendet anmäldes (dnr 228–2024/25).

Ärendet bordlades.

§ 5

Ett förstärkt konsumentskydd mot riskfylld kreditgivning och överskuldsättning (CU5)

Utskottet inledde beredningen av proposition 2024/25:17 och
motioner.

Ärendet bordlades.

§ 6

Fråga om utskottsinitiativ om barns rätt till ombud i processer om vårdnad, boende och umgänge

Utskottet fortsatte behandlingen av frågan om ett initiativ om barns rätt till ombud i processer om vårdnad, boende och umgänge.

Utskottet beslutade att inte ta något initiativ.

S-, V-, C- och MP-ledamöterna reserverade sig mot beslutet och ansåg att utskottet borde ha inlett ett beredningsarbete i syfte att kunna ta ett initiativ i frågan.

§ 7

Inkommen skrivelse

En inkommen skrivelse anmäldes (dnr 344–2024/25).

§ 8

Övriga frågor

V-ledamoten föreslog att utskottet skulle ta ett initiativ om att införa ett omvänt Nixregister, se bilaga 2.

Frågan bordlades.

§ 9

Nästa sammanträde

Nästa sammanträde äger rum torsdagen den 5 november 2024
kl. 11.00.

Vid protokollet

Justeras den 5 november 2024

Malcolm Momodou Jallow


CIVILUTSKOTTET

FÖRTECKNING ÖVER
LEDAMÖTER

Bilaga 1

till protokoll 2024/25:4

§ 1–2

§ 3

§ 4–5

§ 6

§ 7–9

LEDAMÖTER

N

R

N

R

N

R

N

R

N

R

N

R

N

R

Malcolm Momodou Jallow (V), ordf.

X

X

X

X

X

Mikael Eskilandersson (SD), vice ordf.

X

X

X

X

X

Jennie Nilsson (S)

X

X

X

X

X

David Josefsson (M), tjl t.o.m. 20241220

Leif Nysmed (S)

X

O

X

X

X

Roger Hedlund (SD)

X

X

X

X

X

Laila Naraghi (S)

X

X

X

X

X

Lars Beckman (M)

X

X

X

X

X

Denis Begic (S)

X

X

X

X

X

Rashid Farivar (SD)

X

X

O

X

X

Anna-Belle Strömberg (S)

X

X

X

X

X

Noria Manouchi (M)

X

X

X

X

X

Larry Söder (KD)

X

X

X

X

X

Alireza Akhondi (C)

X

X

O

O

X

Björn Tidland (SD)

X

X

X

X

X

Katarina Luhr (MP)

X

X

X

X

X

Gulan Avci (L)

X

X

X

X

X

SUPPLEANTER

Mats Hellhoff (SD)

O

O

X

O

O

Markus Kallifatides (S)

O

X

O

O

O

Jennie Wernäng (M)

X

X

X

X

X

Jessica Rodén (S)

Sara Gille (SD)

Adrian Magnusson (S)

Magnus Resare (M)

Johanna Haraldsson (S)

Patrik Jönsson (SD)

Johan Löfstrand (S)

Ulrika Heindorff (M)

Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Dan Hovskär (KD)

Martina Johansson (C)

O

O

X

X

O

Patrik Karlson (L)

Ulrika Westerlund (MP)

Arin Karapet (M)

Andrea Andersson Tay (V)

Anne-Li Sjölund (C)

Mathias Bengtsson (KD)

Magnus Oscarsson (KD)

Märta Stenevi (MP)

Robert Hannah (L)

Cecilia Rönn (L)

Birger Lahti (V)

Jan Riise (MP)

Angelica Lundberg (SD)

Åsa Hartzell (M)

N = närvarande

X = ledamöter som deltagit i handläggningen

R = omröstning med rösträkning

O = ledamöter varit närvarande men inte deltagit

– – – – Bilaga 2

– – – Stockholm 2024-10-17

Till Civilutskottet

Förslag till utskottsinitiativ: Inför ett omvänt NIX-register

Telefonförsäljning uppmärksammas återkommande för helt oacceptabla metoder. Vi vet att oseriösa telemarketingbolag särskilt riktar in sig mot äldre för att lura in dem i abonnemang som är svåra att avsluta och att det även finns kopplingar till gängkriminalitet. Men också de mer normala telemarketingbolagen är påstridiga om alltifrån elavtal och bredband, till tveksam hälsokost och mobilabonnemang. Även för de som inte köper något innebär i allmänhet samtalen i sig ett störningsmoment med påträngande försäljare som inte vill låta en lägga på. Själva formatet med telefonförsäljning går ut på att få till snabba beslut som man kanske inte skulle ha tagit i ett

sammanhang där man fick chans att tänka igenom saken mer. För en tid sen infördes krav på skriftlig accept efter samtalet, vilket var ett steg framåt men inte har löst problemen. Ibland har det till och med förvärrat dem när konsumenter stressas till att godkänna avtal med bank-id som gör dessa avtal mer bindande.

NIX-registret så som det ser ut i dag har stora brister och ger inte konsumenterna ett tillräckligt skydd. Det har blivit allt vanligare på nätet att enskilda avkrävs personuppgifter vid användandet av olika tjänster, trots att det egentligen inte skulle behövas för tjänstens funktion. Det är även vanligt förekommande att enskilda lockas att lämna ifrån sig sina uppgifter exempelvis genom gratiserbjudanden eller i samband med olika tävlingar. Medvetenheten om vilka följder det kan få att

lämna ifrån sig sådana uppgifter och hur uppgifterna sedan används är generellt sett låg. De flesta företag är dessutom dåliga på att informera om att det i praktiken innebär att en samtycker till att ens uppgifter kan spridas vidare till exempelvis företag i koncernen, evenemangspartner, tredje part etc. Detta får till följd att företag som en inte har ett kundförhållande till kan ringa, trots spärr i NIX-registret.

Andra problem med NIX är att det tar för lång tid för en spärr att träda i kraft och att rätten att ringa trots NIX-spärr utifrån etablerade kundförhållanden gäller under en alldeles för lång tid efter det att avtalet med det aktuella företaget upphört att gälla. Ett kundförhållande kan med dagens teknik gå blixtsnabbt att etablera, varmed det omvända – att plocka bort namn och nummer ur ett register – rimligtvis borde gå lika snabbt. Så är dock inte fallet, vilket skapar en obalans till konsumentens nackdel.

Ett bättre alternativ är att införa ett omvänt NIX-register, dvs. att de konsumenter som vill ta emot direktreklam och försäljning via telefon anmäler detta till registret. Konsumenten gör då ett aktivt val att kunna bli uppringd i marknadsföringssyfte.

Då det är angeläget att en förändring kan komma till stånd skyndsamt föreslår Vänsterpartiet att utskottet beslutar att tillkännage till regeringen att

  • att det ska införas ett omvänt NIX-register

……………………………………………….

Malcolm Momodou Jallow, Vänsterpartiet

Utskottens och EU-nämndens protokoll

Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.