Protokoll utskottssammanträde 2023/24:48
Utskottens protokollFinansutskottets protokoll 2023/24:48
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
Protokoll | Utskottssammanträde 2023/24:48 |
Datum | 2024-05-14 |
Tid | Kl. 11.00-11.41 |
Närvarande | Se bilaga 1 |
§ 1 | Information från Riksbanken - övervakning av kontantförsörjningen |
§ 2 | Anmälningar
Påminnelse om:
|
§ 3 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2023/24:47. |
§ 4 | Prövning av ärenden enligt EU:s förordning om marknader för kryptotillgångar (FiU29) Utskottet fortsatte beredningen av proposition 2023/24:110. Utskottet justerade betänkande 2023/24:FiU19. |
§ 5 | Samverkan om kontracykliska buffertvärden (FiU31) Utskottet fortsatte beredningen av proposition 2023/24:65. Utskottet justerade betänkande 2023/24:FiU31. |
§ 6 | Nationell strategi och regeringens handlingsplan för klimatanpassning (FiU5y) Utskottet fortsatte beredningen av yttrande till miljö- och jordbruksutskottet över skrivelse 2023/24:97 och motioner. Ärendet bordlades. |
§ 7 | Nästa sammanträde Torsdag 16 maj kl. 10.30. |
Justerat den 16 maj 2024 |
Närvaro och voteringsförteckning Bilaga 1 till protokoll 2023/24:48
§1-7 | ||||||||||||
Ledamöter | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R |
Oscar Sjöstedt (SD) | X | |||||||||||
Mikael Damberg (S) vice ordförande | X | |||||||||||
Edward Riedl (M) ordförande | X | |||||||||||
Gunilla Carlsson (S) | ||||||||||||
Dennis Dioukarev (SD) | X | |||||||||||
Björn Wiechel (S) | ||||||||||||
Jan Ericson (M) | X | |||||||||||
Ingela Nylund Watz (S) | X | |||||||||||
Charlotte Quensel (SD) | X | |||||||||||
Adnan Dibrani (S) | X | |||||||||||
Ida Drougge (M) | X | |||||||||||
Ida Gabrielsson (V) | X | |||||||||||
Hans Eklind (KD) | X | |||||||||||
Martin Ådahl (C) | X | |||||||||||
David Perez (SD) | ||||||||||||
Janine Alm Ericson (MP) | X | |||||||||||
Cecilia Rönn (L) | X | |||||||||||
Suppleanter | ||||||||||||
Mattias Eriksson Falk (SD) | ||||||||||||
Eva Lindh (S) | X | |||||||||||
Adam Reuterskiöld (M) | ||||||||||||
Joakim Sandell (S) | X | |||||||||||
Josef Fransson (SD) | ||||||||||||
Hanna Westerén (S) | ||||||||||||
Emma Ahlström Köster (M) | O | |||||||||||
Fredrik Olovsson (S) | ||||||||||||
Katja Nyberg (SD) | ||||||||||||
Peder Björk (S) | ||||||||||||
Lars Beckman (M) | ||||||||||||
Ilona Szatmári Waldau (V) | ||||||||||||
Yusuf Aydin (KD) | ||||||||||||
Elisabeth Thand Ringqvist (C) | ||||||||||||
Joar Forssell (L) | ||||||||||||
Annika Hirvonen (MP) | ||||||||||||
Oliver Rosengren (M) | ||||||||||||
Andreas Lennkvist Manriquez (V) | ||||||||||||
Ulrika Liljeberg (C) | ||||||||||||
Cecilia Engström (KD) | ||||||||||||
Larry Söder (KD) | ||||||||||||
Katarina Luhr (MP) | ||||||||||||
Mats Berglund (MP) | ||||||||||||
Patrik Karlson (L) | ||||||||||||
Anna Starbrink (L) | ||||||||||||
Mirja Räihä (S) | ||||||||||||
Anna Vikström (S) | ||||||||||||
Samuel Gonzalez Westling (V) | ||||||||||||
David Lång (SD) | ||||||||||||
Anette Rangdag (SD) extra suppleant | ||||||||||||
Kent Kumpula (SD) extra suppleant | X |
N= närvarande X= ledamöter som deltagit i handläggningen
R= omröstning med rösträkning O= ledamöter som varit närvarande men inte deltagi
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.