Protokoll utskottssammanträde 2022/23:22
Utskottens protokollArbetsmarknadsutskottets protokoll 2022/23:22
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2022/23:22 | |
DATUM | 2023-04-18 | |
TID | 11.00-11.04 | |
NÄRVARANDE | Se bilaga | |
§ 1 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2022/23:21. | |
§ 2 |
| |
§ 3 |
| |
§ 4 |
| |
§ 5 | Kanslimeddelanden Kanslichefen anmälde sammanträdesplanen. | |
§ 6 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 20 april 2023 kl. 10.00. | |
Vid protokollet Justeras 20 april 2023 |
ARBETSMARKNADSUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga till protokoll 2022/23:22 | |||||||||||||
§ 1–6 | |||||||||||||||
LEDAMÖTER | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | |
Magnus Persson (SD), ordförande | X | ||||||||||||||
Teresa Carvalho (S), vice ordf. | X | ||||||||||||||
Viktor Wärnick (M) | |||||||||||||||
Patrik Lundqvist (S) | |||||||||||||||
Michael Rubbestad (SD) | X | ||||||||||||||
Johanna Haraldsson (S) | |||||||||||||||
Saila Quicklund (M) | X | ||||||||||||||
Serkan Köse (S) | X | ||||||||||||||
Ann-Christine From Utterstedt (SD) | X | ||||||||||||||
Paula Holmqvist (S) | X | ||||||||||||||
Arin Karapet (M) | X | ||||||||||||||
Ciczie Weidby (V) | X | ||||||||||||||
Magnus Jacobsson (KD) | X | ||||||||||||||
Jonny Cato (C) | X | ||||||||||||||
Erik Hellsborn (SD) | X | ||||||||||||||
Leila Ali Elmi (MP) | X | ||||||||||||||
Camilla Mårtensen (L) | X | ||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||
Ulf Lindholm (SD) | O | ||||||||||||||
Adrian Magnusson (S) | X | ||||||||||||||
Oliver Rosengren (M) | X | ||||||||||||||
Sofia Amloh (S) | X | ||||||||||||||
Mattias Eriksson Falk (SD) | |||||||||||||||
Leif Nysmed (S) | |||||||||||||||
Merit Frost Lindberg (M) | O | ||||||||||||||
Helén Pettersson (S) | |||||||||||||||
Josef Fransson (SD) | |||||||||||||||
Johan Büser (S) | |||||||||||||||
Jan Ericson (M) | |||||||||||||||
Tony Haddou (V) | |||||||||||||||
Camilla Rinaldo Miller (KD) | |||||||||||||||
Helena Vilhelmsson (C) | |||||||||||||||
Juno Blom (L) | |||||||||||||||
Rebecka Le Moine (MP) | |||||||||||||||
Marie Nicholson (M) | |||||||||||||||
Isabell Mixter (V) | |||||||||||||||
Christofer Bergenblock (C) | |||||||||||||||
Christian Carlsson (KD) | |||||||||||||||
Hans Eklind (KD) | |||||||||||||||
Annika Hirvonen (MP) | |||||||||||||||
Malin Danielsson (L) | |||||||||||||||
Maruicio Rojas (L) | |||||||||||||||
Janine Alm Ericson (MP) | |||||||||||||||
Karin Rågsjö (V) | |||||||||||||||
EXTRA SUPPLEANTER | |||||||||||||||
Jim Svensk Larm (S) | |||||||||||||||
Anette Rangdag (SD) | |||||||||||||||
Frida Tånghag (V) | |||||||||||||||
N = närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||
R = omröstning med rösträkning | O = ledamöter som varit närvarande men inte deltagit |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.