Protokoll utskottssammanträde 2022/23:20
Utskottens protokollArbetsmarknadsutskottets protokoll 2022/23:20
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2022/23:20 | |
DATUM | 2023-03-30 | |
TID | 10.00-10.10 | |
NÄRVARANDE | Se bilaga | |
§ 1 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2022/23:19. | |
§ 2 |
Vid förslagspunkt 3 fattades utskottets beslut med röstsiffrorna 8–8. Vid lika röstetal gäller ordförandens mening.
| |
§ 3 |
Utskottet behandlade fråga om yttrande till konstitutionsutskottet över skrivelse 2022/23:75. Utskottet beslutade att inte yttra sig. Denna paragraf förklarades omedelbart justerad. | |
§ 4 |
| |
§ 5 | Kanslimeddelanden
| |
§ 6 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 13 april 2023 kl. 11.00. | |
Vid protokollet Justeras 13 april 2023 |
ARBETSMARKNADSUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga till protokoll 2022/23:20 | |||||||||||||
§ 1–3 | § 4–6 | ||||||||||||||
LEDAMÖTER | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | |
Magnus Persson (SD), ordförande | X | X | |||||||||||||
Teresa Carvalho (S), vice ordf. | |||||||||||||||
Viktor Wärnick (M) | |||||||||||||||
Patrik Lundqvist (S) | |||||||||||||||
Michael Rubbestad (SD) | X | X | |||||||||||||
Johanna Haraldsson (S) | X | X | |||||||||||||
Saila Quicklund (M) | O | O | |||||||||||||
Serkan Köse (S) | |||||||||||||||
Ann-Christine From Utterstedt (SD) | X | X | |||||||||||||
Paula Holmqvist (S) | X | X | |||||||||||||
Arin Karapet (M) | X | X | |||||||||||||
Ciczie Weidby (V) | X | X | |||||||||||||
Magnus Jacobsson (KD) | O | X | |||||||||||||
Jonny Cato (C) | |||||||||||||||
Erik Hellsborn (SD) | X | X | |||||||||||||
Leila Ali Elmi (MP) | X | X | |||||||||||||
Camilla Mårtensen (L) | |||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||
Ulf Lindholm (SD) | O | O | |||||||||||||
Adrian Magnusson (S) | X | X | |||||||||||||
Oliver Rosengren (M) | X | X | |||||||||||||
Sofia Amloh (S) | X | X | |||||||||||||
Mattias Eriksson Falk (SD) | |||||||||||||||
Leif Nysmed (S) | |||||||||||||||
Merit Frost Lindberg (M) | X | X | |||||||||||||
Helén Pettersson (S) | |||||||||||||||
Josef Fransson (SD) | |||||||||||||||
Johan Büser (S) | |||||||||||||||
Jan Ericson (M) | |||||||||||||||
Tony Haddou (V) | |||||||||||||||
Camilla Rinaldo Miller (KD) | X | ||||||||||||||
Helena Vilhelmsson (C) | X | X | |||||||||||||
Juno Blom (L) | |||||||||||||||
Rebecka Le Moine (MP) | |||||||||||||||
Marie Nicholson (M) | |||||||||||||||
Isabell Mixter (V) | |||||||||||||||
Christofer Bergenblock (C) | |||||||||||||||
Christian Carlsson (KD) | |||||||||||||||
Hans Eklind (KD) | |||||||||||||||
Annika Hirvonen (MP) | |||||||||||||||
Malin Danielsson (L) | |||||||||||||||
Maruicio Rojas (L) | |||||||||||||||
Janine Alm Ericson (MP) | |||||||||||||||
Karin Rågsjö (V) | |||||||||||||||
EXTRA SUPPLEANTER | |||||||||||||||
Jim Svensk Larm (S) | X | X | |||||||||||||
Frida Tånghag (V) | |||||||||||||||
N = närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||
R = omröstning med rösträkning | O = ledamöter som varit närvarande men inte deltagit |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.