Protokoll utskottssammanträde 2020/21:15
Utskottens protokollCivilutskottets protokoll 2020/21:15
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN CIVILUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2020/21:15 |
DATUM | 2021-02-11 |
TID | 9.30–10.10 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Medgivande att delta på distans Utskottet medgav deltagande på distans för följande ordinarie ledamöter och suppleanter: Emma Hult (MP), Johan Löfstrand (S), Carl-Oskar Bohlin (M), Elin Lundgren (S), Cecilie Tenfjord Toftby (M), Mikael Eskilandersson (SD), Leif Nysmed (S), Ola Johansson (C), Momodou Malcolm Jallow (V), Lars Beckman (M), Sanne Lennström (S), Joakim Järrebring (S), Robert Hannah ((L), Angelica Lundberg (SD), David Josefsson (M), Ola Möller (S), Catarina Deremar (C), Jon Thorbjörnson (V), Malin Danielsson (L), Sara Gille (SD) och Martina Johansson (C). En tjänsteman från civilutskottets kansli var uppkopplad på distans. | |
§ 2 | Justering av protokoll | |
§ 3 | Familjerätt (CU6) Ärendet bordlades. | |
§ 4 | Fastighetsrätt (CU11) Utskottet fortsatte behandlingen av motioner. Ärendet bordlades. | |
§ 5 | Överlämnande av motion Utskottet överlämnade motion 2020/21:2327 av Boriana Åberg (M) yrkande 3 till skatteutskottet under förutsättning att det mottagande utskottet tar emot motionen. Denna paragraf förklarades omedelbart justerad. | |
§ 6 | Förslag till utskottsinitiativ Utskottet fortsatte behandlingen av C-ledamotens förslag till ett utskottsinitiativ om resegarantisystemet. Förslaget bordlades. | |
§ 7 | EU-frågor Inkomna EU-dokument anmäldes enligt förteckning. | |
§ 8 | Forskningsförmiddag Utskottet beslutade att bjuda in professor Hans Lind, fil. dr Martin Grander och universitetslektor Annika Reijmer till utskottet den 8 april 2021. Denna paragraf förklarades omedelbart justerad. | |
§ 9 | Övriga frågor En inkommen skrivelse anmäldes. | |
§ 10 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum den 23 februari 2021 kl. 11.00. | |
Vid protokollet Justeras den 23 februari 2021 Emma Hult |
CIVILUTSKOTTET | FÖRTECKNING ÖVER | Bilaga 1 till protokoll 2020/21:15 | ||||||||||||||
§ 1 | § 2–3 | § 4–5 | § 6 | § 7–10 | ||||||||||||
LEDAMÖTER | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||
Emma Hult (MP), ordf. | X | X | X | X | ||||||||||||
Larry Söder (KD), vice ordf. | X | X | X | X | X | |||||||||||
Johan Löfstrand (S) | X | X | X | X | ||||||||||||
Carl-Oskar Bohlin (M) | X | X | X | X | ||||||||||||
Elin Lundgren (S) | X | X | X | X | ||||||||||||
Cecilie Tenfjord Toftby (M) | X | X | X | X | ||||||||||||
Mikael Eskilandersson (SD) | X | X | X | X | ||||||||||||
Leif Nysmed (S) | X | X | X | X | ||||||||||||
Ola Johansson (C) | X | X | X | X | ||||||||||||
Momodou Malcolm Jallow (V) | X | X | X | X | ||||||||||||
Lars Beckman (M) | X | X | X | X | ||||||||||||
Roger Hedlund (SD) | ||||||||||||||||
Sanne Lennström (S) | X | X | X | X | ||||||||||||
Joakim Järrebring (S) | X | X | X | X | ||||||||||||
Robert Hannah (L) | X | X | X | X | ||||||||||||
Angelica Lundberg (SD) | X | X | X | X | ||||||||||||
David Josefsson (M) | X | X | X | X | ||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||||
Ola Möller (S) | O | O | O | O | ||||||||||||
Ida Drougge (M) | ||||||||||||||||
Lena Rådström Baastad (S) | ||||||||||||||||
Louise Meijer (M) | ||||||||||||||||
Linda Lindberg (SD) | ||||||||||||||||
Hillevi Larsson (S) | ||||||||||||||||
Catarina Deremar (C) | O | O | O | O | ||||||||||||
Jon Thorbjörnson (V) | O | O | O | O | ||||||||||||
Mikael Damsgaard (M) | ||||||||||||||||
Yasmine Eriksson (SD) | ||||||||||||||||
Patrik Lundqvist (S) | ||||||||||||||||
Magnus Oscarsson (KD) | ||||||||||||||||
Denis Begic (S) | ||||||||||||||||
Barbro Westerholm (L) | ||||||||||||||||
Cassandra Sundin (SD) | ||||||||||||||||
Camilla Hansén (MP) | ||||||||||||||||
Juno Blom (L) | ||||||||||||||||
Malin Danielsson (L) | O | O | - | - | ||||||||||||
Emma Berginger (MP) | ||||||||||||||||
Jennie Åfeldt (SD) | ||||||||||||||||
Sara Gille (SD) | X | X | X | X | ||||||||||||
Martina Johansson (C) | O | - | - | - | ||||||||||||
Maj Karlsson (V) | ||||||||||||||||
Hampus Hagman (KD) | ||||||||||||||||
Michael Anefur (KD) | ||||||||||||||||
Amanda Palmstierna (MP) | ||||||||||||||||
Anne-Li Sjölund (C) | ||||||||||||||||
N = Närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||||
V = Votering | O = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.