Protokoll utskottssammanträde 2018/19:20
Utskottens protokollKonstitutionsutskottets protokoll 2018/19:20
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:20 |
DATUM | 2019-01-22 |
TID | 11.00–11.02 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Suppleanter Ordföranden hälsade suppleanterna Maria Strömkvist (S), Abir Al-Sahlani (C) och Nermina Mizimovic (S) välkomna. | |
§ 2 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:18. | |
§ 3 | Kompletteringsval Kanslichefen anmälde att Nermina Mizimovic (S) utsetts till suppleant i konstitutionsutskottet fr.o.m. den 22 januari t.o.m. den 22 april under Laila Naraghis (S) ledighet. | |
§ 4 | Beslut från JO Kanslichefen anmälde beslut från Riksdagens ombudsmän som översänts till utskottet för kännedom. | |
§ 5 | EU-bevakning Förteckning över inkomna EU-handlingar anmäldes. | |
§ 6 | Offentlig förvaltning (KU28) Utskottet beslutade att ge utrikesutskottet tillfälle att senast tisdagen den 26 februari 2019 yttra sig över följande motioner om utrikesförvaltningens organisation:
Denna paragraf förklarades omedelbart justerad. | |
§ 7 | Granskning av regeringen Se särskilt protokoll 2018/19:13. | |
Justerat 2019-01-31 Hans Ekström |
KONSTITUTIONSUTSKOTTET (Kompletteringsval 2019-01-21) | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2018/19:20 | ||||||||||||||||
§ 1-7 | § | § | § | § | § | § | ||||||||||||
LEDAMÖTER | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||
Hans Ekström (S) ordf. | X | |||||||||||||||||
Marta Obminska (M) v. ordf. | – | |||||||||||||||||
Ida Karkiainen (S) | X | |||||||||||||||||
Ida Drougge (M) | X | |||||||||||||||||
Jonas Millard (SD) | – | |||||||||||||||||
Per-Arne Håkansson (S) | – | |||||||||||||||||
Linda Ylivainio (C) | – | |||||||||||||||||
Mia Sydow Mölleby (V) | X | |||||||||||||||||
Erik Ottoson (M) | X | |||||||||||||||||
Matheus Enholm (SD) | O | |||||||||||||||||
Laila Naraghi (S) | – | |||||||||||||||||
Tuve Skånberg (KD) | X | |||||||||||||||||
Erik Ezelius (S) | – | |||||||||||||||||
Bengt Eliasson (L) | X | |||||||||||||||||
Fredrik Lindahl (SD) | X | |||||||||||||||||
Jonas Eriksson (MP) | X | |||||||||||||||||
Louise Meijer (M) | X | |||||||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||||||
Thomas Hammarberg (S) | ||||||||||||||||||
John Widegren (M) | X | |||||||||||||||||
Åsa Lindestam (S) | ||||||||||||||||||
Carl-Oskar Bohlin (M) | ||||||||||||||||||
Mikael Strandman (SD) | X | |||||||||||||||||
Ingela Nylund Watz (S) | ||||||||||||||||||
Johan Hedin (C) | ||||||||||||||||||
Jessica Wetterling (V) | O | |||||||||||||||||
Margareta Cederfelt (M) | ||||||||||||||||||
Patrick Reslow (SD) | X | |||||||||||||||||
Patrik Björck (S) | ||||||||||||||||||
Lars Adaktusson (KD) | ||||||||||||||||||
Maria Strömkvist (S) | X | |||||||||||||||||
Tina Acketoft(L) | ||||||||||||||||||
Lars Andersson (SD) | ||||||||||||||||||
Rasmus Ling (MP) | ||||||||||||||||||
Ann-Britt Åsebol (M) | ||||||||||||||||||
Anne Oskarsson (SD) | ||||||||||||||||||
Jörgen Grubb (SD) | ||||||||||||||||||
Allan Widman (L) | ||||||||||||||||||
Johan Pehrson (L) | ||||||||||||||||||
Anna Sibinska (MP) | ||||||||||||||||||
Eskil Erlandsson (C) | ||||||||||||||||||
Ali Esbati (V) | ||||||||||||||||||
Andreas Carlson (KD) | ||||||||||||||||||
Mikael Oscarsson (KD) | ||||||||||||||||||
Abir Al-Sahlani (C) | X | |||||||||||||||||
Nermina Mizimovic (S) | X | |||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.