Protokoll utskottssammanträde 2013/14:13

Utskottens protokollSocialförsäkringsutskottets protokoll 2013/14:13

Utskottens och EU-nämndens protokoll

Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.

RIKSDAGEN

SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET

PROTOKOLL

UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:13

DATUM

2013-11-28

TID

10.30–11.50

NÄRVARANDE

Se bilaga 1

§ 1

Ministerrådsmöte, rättsliga och inrikes frågor (RIF)

Statsrådet Tobias Billström, Justitiedepartementet, återrapporterade från mötet i rådet för rättsliga och inrikes frågor den 7–8 oktober 2013.

§ 2

Arbetsgruppen för Medelhavsfrågor

Utskottet överlade med statsrådet Tobias Billström, Justitiedepartementet, om kommissionens rapport gällande arbetsgruppen för Medelhavsfrågor.

Underlaget utgjordes av Justitiedepartementets rådspromemoria daterad den 25 november 2013.

Regeringens förslag till svensk ståndpunkt var:

Regeringen välkomnar arbetsgruppens arbete. Sverige anser att mer kan göras inom ramen för nuvarande regelverk och instrument. Behovsanalyser och resursfördelning ska samordnas av Frontex inom ordinarie mekanismer – även efter större katastrofer som Lampedusa. Frontex bör utvecklas och förstärkas inom sitt nuvarande mandat. Sverige anser att det är viktigt att rådet enas om förslaget till förordning om regler för Frontex sjöoperationer.

Vidare anser regeringen att ett välfungerande europeiskt asylsystem där alla medlemsstater lever upp till den gemensamma lagstiftningen och där asylsökande får sin ansökan prövad på ett likvärdigt sätt är den viktigaste garantin för solidaritet inom EU. Samtliga medlemsstater måste ta sitt ansvar och, i samråd med UNHCR, ge skydd åt fler genom vidarebosättning. Det är även viktigt att verka för ett långsiktigt och strategiskt samarbete med transit – och ursprungsländer i ett brett och heltäckande migrationsperspektiv och att arbeta med grundorsaker till att människor väljer eller tvingas välja att fly.

Ordföranden konstaterade att det fanns en majoritet för regeringens redovisade ståndpunkt.

MP-ledamoten anmälde följande avvikande mening:

Frontex mandat bör utvecklas och förändras så att en huvudprioritering för Frontex är att bistå migranter i nöd och genomföra sjöräddningsinsatser, samt att säkerställa respekten för mänskliga rättigheter, särskilt asylrätten. Alla gränsvakter och övrig personal i de medlemsstater som deltar i de europeiska gränskontrollenheterna, tillsammans med Frontex-personal, bör få utbildning i relevant unionsrätt och internationell rätt. Klara regler och rutiner bör upprättas för ansvarsfördelning och ansvarsutkrävande i Frontex arbete. Det ska inte vara möjligt för vare sig medlemsländer eller Frontex att ingå avtal om utlämnanden till tredjeland, utan att skyddet för mänskliga fri- och rättigheter kan garanteras för de som utlämnas. Möjligheten för Frontex att ingå avtal med tredjeland måste begränsas och avtalen måste vara transparenta. Frontex måste ställas under parlamentarisk kontroll.

Dessutom behöver lagliga vägar för att ta sig till EU för att söka asyl övervägas, till exempel genom humanitära visum. Lagstiftning som kriminaliserar människor som bistår migranter som är i nöd bör ändras.

SD-ledamoten anmälde följande avvikande mening:

De övriga EU-länderna kommer sannolikt inte, med något enstaka undantag, att ta något äkta solidariskt ansvar. Möjligen finns en minimal öppning för fler kvotflyktingar genom UNHCR. Det är uppenbart att det behövs ett bättre och mer heltäckande system för återtagandeavtal och övervakningssamarbete med transitländer. Det krävs även starka åtgärder mot organiserad människohandel och de ligor som organiserar smugglingen av människor över Medelhavet.

De som söker sig över Medelhavet består till stor del av tidigare gästarbetare i Nordafrika och inte av personer på flykt undan inbördeskrig i Afrika. Pengar för att finansiera en del av människosmugglingen kommer uppenbart från remitteringar, ett pengaflöde större än det samlade internationella biståndet till dessa länder. EU bör inte ha ett gemensamt asylsystem. Varje land ska ta ansvar för sin egen migrationspolitik och transitländer ska ta ansvar för omhändertagande av illegala flyktingar och gränsbevakning. Arbetsgruppens arbete välkomnas. Frontex roll måste emellertid, inom nuvarande mandat, förstärkas, inklusive arbetet med sjöoperationer.

V-ledamoten anmälde följande avvikande mening:

I ljuset av flyktingkatastroferna i Medelhavet måste den svenska ståndpunkten understryka att arbetsgruppen för Medelhavsfrågor ska skapa åtgärder och system som lyfter fram asylrätt och förpliktelser enligt internationella konventioner och som gör det möjligt för skyddsbehövande att söka asyl i EU utan att riskera livet eller tvingas i armarna på flyktingsmugglare. Arbetsgruppen bör därför tydligt prioritera att skapa flera lagliga vägar in i Europa och rädda liv.

Denna paragraf förklarades omedelbart justerad.

§ 3

Den framtida utvecklingen på RIF-området

Utskottet överlade med statsrådet Tobias Billström, Justitiedepartementet.

Underlaget utgjordes av Justitiedepartementets rådspromemoria daterad den 25 november 2013.

Regeringens förslag till svensk ståndpunkt var:

Regeringen anser att det bör tas fram ett flerårigt program med nya strategiska riktlinjer för RIF-området. Programmet bör vara utformat på ett sådant sätt att det kan kommunicera ett tydligt budskap till medborgarna om inriktningen av samarbetet de kommande åren.

Regeringen välkomnar mot den bakgrunden att Europeiska rådet tydliggjort att det ska fastställa strategiska riktlinjer för det kommande samarbetet på RIF-området och att kommande ordförandeskap uppmanats att påbörja förberedande diskussioner. Regeringen anser vidare att det är viktigt att medlemsstaterna och RIF-rådet ges möjlighet att aktivt delta i de förberedande diskussionerna eftersom det är viktigt att den kommande politiken på området på ett tidigt stadium förankras i medlemsstaterna och i den ansvariga rådskonstellationen.

Ordföranden konstaterade att det fanns en majoritet för regeringens redovisade ståndpunkt.

MP-ledamoten anmälde följande avvikande mening:

Programmet bör inriktas på att styra resurser och insatser för att garantera rätten till asyl, ett gemensamt ansvarstagande för mottagandet och livräddande insatser för migranter i nöd. Lagliga vägar för att ta sig till EU och söka asyl bör upprättas.

EU-gemensamma medel ska inte användas till att finansiera tvångsvist återvändande, utan fokusera på självmant återvändande och stöd till ursprungsländers stöd till återvändande. Principen om non-refoulement ska alltid respekteras.

Allt otillbörligt och långvarigt frihetsberövande står i strid med internationell och europeisk rätt och åtgärder för att frihetsberöva migranter ska alltid vara föremål för ett administrativt beslut och vara vederbörligen motiverade och tillfälliga.

Denna paragraf förklarades omedelbart justerad.

§ 4

Fri rörlighet för personer


Utskottet överlade med statsrådet Tobias Billström, Justitiedepartementet.

Underlaget utgjordes av kommissionens meddelande om fri rörlighet för EU-medborgare, KOM(2013) 837, samt kommenterad dagordning, punkt 6, vid RIF-rådets möte den 5–6 december 2013 (tillägg daterat den 27 november 2013).

Regeringens förslag till svensk ståndpunkt var:

Regeringen anser att rätten till fri rörlighet för EU-medborgare och deras familjemedlemmar är en av de största framgångarna för den europeiska integrationen och en av grundstenarna i EU-samarbetet.

Studier visar att arbetskraftens rörlighet mellan medlemsstater haft betydande positiva effekter för tillväxten i såväl mottagande medlemsstater som i ursprungsländerna. Den fria rörligheten har stor betydelse för att få fler EU-medborgare i arbete.

Ordföranden konstaterade att det fanns en majoritet för regeringens redovisade ståndpunkt.

S- och V-ledamöterna avstod från att delta i beslutet.

Denna paragraf förklarades omedelbart justerad.

§ 5

Justering av protokoll

Utskottet justerade protokollen 2013/14:11 och 2013/14:12.

§ 6

Anslag inom socialförsäkringsområdet, utgiftsområdena 10–12 (SfU1)

Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2013/14:1 och motioner.

Utskottet justerade betänkande 2013/14:SfU1.

S-, MP-, SD- och V-ledamöterna anmälde reservationer och särskilda yttranden.

S- och MP- ledamöterna avstod från ställningstagande under punkt 3 och 26. SD- och V-ledamöterna avstod från ställningstagande under punkt 3, 22 och 26.

§ 7

Kanslimeddelanden

En inkommen skrivelse enligt bilaga 2 anmäldes.

§ 8

Nästa sammanträde

Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum tisdagen den
3 december 2013 kl. 11.00.

Vid protokollet

Justeras den 3 december 2013


SOCIALFÖRSÄKRINGS-UTSKOTTET

NÄRVAROFÖRTECKNING

Bilaga 1

till protokoll

2013/14:13

§ 1–4

§ 5

§ 6–8

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

LEDAMÖTER

Gunnar Axén (M), ordf.

X

X

X

Tomas Eneroth (S), vice ordf.

X

X

X

Mikael Cederbratt (M)

X

X

X

Fredrik Lundh Sammeli (S)

Lars-Arne Staxäng (M)

X

X

X

Eva-Lena Jansson (S)

X

X

X

Finn Bengtsson (M)

X

X

X

Kurt Kvarnström (S)

X

X

X

Hans Backman (FP)

X

X

X

Shadiye Heydari (S)

X

X

X

Solveig Zander (C)

X

X

X

Jasenko Omanovic (S)

X

X

X

Gunilla Nordgren (M)

X

X

X

Gunvor G Ericson (MP)

X

X

X

Emma Henriksson (KD)

David Lång (SD)

X

X

X

Wiwi-Anne Johansson (V)

O

O

X

SUPPLEANTER

Eva Lohman (M)

O

O

O

Annelie Karlsson (S)

O

O

O

Gustav Nilsson (M)

Håkan Bergman (S)

Jan Ericson (M)

Hannah Bergstedt (S)

Göran Pettersson (M)

Patrik Björck (S)

Emma Carlsson Löfdahl (FP)

O

Kerstin Haglö (S)

Fredrick Federley (C)

Magnus Ehrencrona (MP)

O

O

O

Ann-Britt Åsebol (M)

O

O

O

Maria Ferm (MP)

Lars Gustafsson (KD)

Per Ramhorn (SD)

Christina Höj Larsen (V)

X

X

O

Stefan Käll (FP)

Ulf Nilsson (FP)

Anders W Jonsson (C)

Abir Al-Sahlani (C)

Björn Söder (SD)

Johnny Skalin (SD)

Annika Eclund (KD)

X

X

X

Tomas Nilsson (S) ersätter Fredrik Lundh Sammeli (S) 130815–140215

X

X

X

N = Närvarande

x = ledamöter som deltagit i handläggningen

V = Votering

o = ledamöter som härutöver har varit närvarande

Utskottens och EU-nämndens protokoll

Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.