Protokoll utskottssammanträde 2011/12:7
Utskottens protokollArbetsmarknadsutskottets protokoll 2011/12:7
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
|
RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET |
|
PROTOKOLL |
UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:7
|
|
DATUM |
Torsdagen den 10 november 2011 |
|
TID |
9.30–10.40 |
|
NÄRVARANDE |
Se bilaga 1 |
|
§ 1 |
Överläggning om rådsslutsatser om Europa 2020-strategins
genomförande Utskottet beslutade om bandupptagning vid § 1 och att tjänsteman från EU-nämndens kansli tillåts närvara under denna punkt.
Statssekreteraren Bettina Kashefi, biträdd av stabschefen Fredrik Östbom, departementsrådet Maria Hemström samt departementssekreterarna Thomas Göransson och Anna Sellberg Hansen, samtliga från Arbetsmarknadsdepartementet, och departementssekreteraren Elisabet Aldenberg, Socialdepartementet, närvarade vid § 1.
Utskottet överlade med regeringen genom statssekreteraren Kashefi om den svenska ståndpunkten om rådsslutsatser om Europa 2020-strategins genomförande. Underlag för överläggningen var a) en promemoria, daterad den 8 november 2011, framtagen av Arbetsmarknadsdepartementet för överläggningen i arbetsmarknadsutskottet om rådsslutsatser om genomförandet av sysselsättnings- och socialpolitiska åtgärder inom ramen för Europa 2020-strategin: uppföljning av den första europeiska terminen och tematisk granskning, b) förslag till utkast till rådsslutsatser från sysselsättningskommittén, c) bidrag till rådsslutsatserna från kommittén för social trygghet och d) analytisk rapport från sysselsättningskommittén (bilagorna a-d till kallelsen punkt 1).
Statssekreteraren föredrog ärendet i huvudsak i enlighet med en power pointpresentation som återfinns i bilaga 2 till protokollet och redogjorde för regeringens förslag till ståndpunkt som den framgick av promemorian a) ovan.
Thoralf Alfsson (SD) meddelade att han kommer att anmäla ett särskilt yttrande.
Patrik Björck (S) förklarade att de socialdemokratiska företrädarna ställer sig bakom regeringens ståndpunkt.
Maria Plass (M) framförde att företrädarna för Moderaterna, Folkpartiet, Centerpartiet och Kristdemokraterna kunde ställa sig bakom regeringens ståndpunkt.
Josefin Brink (V) meddelade att hon kommer att anmäla ett särskilt yttrande.
Mehmet Kaplan (MP) förklarade att han ställer sig bakom regeringens ståndpunkt.
Ordföranden konstaterade att det fanns stöd i utskottet för den av regeringen redovisade ståndpunkten.
Företrädaren för Sverigedemokraterna anmälde särskilt yttrande (bilaga 3 till protokollet).
Företrädaren för Vänsterpartiet anmälde särskilt yttrande (bilaga 4 till protokollet).
|
|
§ 2 |
Information
Information lämnades av förste vice riksbankschefen Svante Öberg, åtföljd av prognoschefen Christina Nyman och seniora ekonomen Maria Sjödin, samtliga från Riksbanken.
|
|
§ 3 |
Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv (AU2)
Utskottet behandlade propositionen, skrivelsen och motionerna.
Ärendet föredrogs och bordlades för fortsatt
behandling. |
|
§ 4 |
Kanslimeddelanden
Ledamöter och suppleanter som inte redan gjort det uppmanades att snarast anmäla intresse för deltagande i Brasilienresan som planeras äga rum i januari 2012.
|
|
§ 5 |
EU-information från kansliet
Ingenting förekom under denna punkt.
|
|
§ 6 |
Avrapporteringar
Ylva Johansson återrapporterade att hon och Maria Plass deltog i ett möte med en kinesisk delegation den 27 oktober.
Johan Andersson rapporterade från årets arbetsmiljöriksdag som ägde rum på Nalen i Stockholm den 28 oktober.
|
|
§ 7 |
Justering av protokoll
Protokoll 2011/12:6 justerades.
|
|
§ 8 |
Inkomna skrivelser
Ingenting förekom under denna punkt.
|
|
§ 9 |
Övriga frågor
Beslut fattades att protokollet från dagens sammanträde ska justeras av ordföranden och vice ordföranden.
|
|
§ 10 |
Nästa sammanträde
Nästa sammanträde hålls tisdagen den 15 november 2011 kl. 11.00.[1]
|
|
VID PROTOKOLLET
|
Elise-Marie Donovan |
|
JUSTERAS
|
Tomas Tobé Ylva Johansson
|
|
|
|
ARBETSMARKNADSUTSKOTTET |
NÄRVAROFÖRTECKNING |
Bilaga 1 till protokoll AU 2011/12:7 | ||||||||||||||
|
|
§ 1 |
§§ 2-10 |
|
|
|
|
| |||||||||
|
LEDAMÖTER |
D |
V |
D |
V |
D |
V |
D |
V |
D |
V |
D |
V |
D |
V | ||
|
Tomas Tobé (M) |
*) |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Ylva Johansson (S) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Maria Plass (M) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Raimo Pärssinen (S) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Katarina Brännström (M) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Maria Stenberg (S) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Gustav Nilsson (M) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Patrik Björck (S) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Hans Backman (FP) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Ann-Christin Ahlberg (S) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Annika Qarlsson (C) |
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Johan Andersson (S) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Hanif Bali (M) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Mehmet Kaplan (MP) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Lars-Axel Nordell (KD) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Sven-Olof Sällström (SD) |
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Josefin Brink (V) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
SUPPLEANTER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Jenny Petersson (M) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Kerstin Nilsson (S) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Lotta Olsson (M) |
*) |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Ingemar Nilsson (S) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Pia Hallström (M) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Anna-Lena Sörenson (S) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Jan Ericson (M) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Arhe Hamednaca (S) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Ismail Kamil (FP) |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Christina Karlsson (S) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Abir Al-Sahlani (C) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Ulf Holm (MP) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Marta Obminska (M) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Gunvor G Ericson (MP) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Penilla Gunther (KD) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Erik Almqvist (SD) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Christina Höj Larsen (V) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Lars Mejern Larsson (S) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Helene Petersson i Stockaryd (S) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Esabelle Dingizian (MP) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Tina Acketoft (FP) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Anita Brodén (FP) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Göran Lindell (C) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Torbjörn Björlund (V) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Thoralf Alfsson (SD) |
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Désirée Pethrus (KD) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Anmärkning: I kolumn D anges med * vilka ledamöter som deltagit i handläggningen och med + vilka ledamöter/suppleanter som härutöver har varit närvarande, - anger om en ledamot varit frånvarande och ) anger del av dagordningspunkten. I kolumn V anges vilka ledamöter som deltagit i votering. | ||||||||||||||||
Bilaga 2
Till protokoll
AU 2011/12:7
Power pointpresentation (här utesluten)
Bilaga 3
Till protokoll
AU 2011/12:7
Särskilt yttrande (SD)
vid överläggning i AU om rådsslutsatser om Europa 2020-strategins genomförande
Den svenska regeringen välkomnar rådsslutsatserna om genomförandet av sysselsättnings- och socialpolitiska åtgärder inom ramen för Europa 2020-strategin. Regeringen är i stort sett okritisk till ökat EU-inflytande över svensk politik och ökad ekonomisk övervakning. Regeringen står dock fast vid att det är den svenska arbetsmarknadens parter som fyller den största rollen vad gäller arbetsrätt, anställningsskydd och lönebildning. Sverigedemokraterna instämmer i detta men anser att det i den årliga tillväxtöversynen ska framgå att nationell praxis gäller (i stället för regeringens förslag om ”bör”).
Europa 2020-strategin med dess nationella reformprogram, som bl.a. syftar till rapportering om sysselsättning och krav på att vissa grupper i samhället ska in på arbetsmarknaden, riskerar att leda till en viss tävlan mellan länderna att ligga bra till. Det innebär att de åtgärder som vidtas kan bli mindre genomtänkta. Sverigedemokraterna tror inte att övervakning och rapportering stärker olika gruppers ställning på arbetsmarknaden. EU ska inte få ytterligare verktyg som syftar till att betygsätta svensk arbetsmarknadspolitik, som är en nationell angelägenhet.
Bilaga 4
Till protokoll
AU 2011/12:7
Särskilt yttrande (V) vid överläggning i AU om rådsslutsatser om Europa 2020-strategins genomförande
Vänsterpartiet är starkt kritiskt till både form och innehåll i den ökade ekonomiska styrningen av medlemsstaternas ekonomi och arbetsmarknad. Sammantaget innebär EU:s ökade ekonomiska styrning att priset för finansspekulation och det misslyckade EMU-projektet vältras över på medborgarna i de värst drabbade krisländerna.
De krav på genomförande av ”strukturreformer” i de värst krisdrabbade länderna regeringen välkomnar innebär i praktiken inskränkningar i grundläggande fackliga rättigheter, omfattande nedskärningar av offentliga välfärdssystem och lönesänkningar. Vänsterpartiet anser att sådana reformer är oacceptabla och kontraproduktiva för att lösa den pågående krisen.
[1] Senare under dagen bestämdes att detta sammanträde skulle ställas in. Nästa sammanträde hålls torsdagen den 17 november kl. 10.00.
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.