Protokoll utskottssammanträde 2007/08:4
Utskottens protokollSocialförsäkringsutskottets protokoll 2007/08:4
|
RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET |
|
PROTOKOLL |
UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:4
|
|
DATUM |
2007-10-23 |
|
TID |
11:00-12:00 |
|
NÄRVARANDE |
Se bilaga 1 |
|
§ 1 |
Protokollsjustering
Justerades protokoll nr 2007/08:3.
|
|
§ 2 |
Överläggning med regeringen om EU-frågor på det sociala området
Överläggningar hölls med statssekreterare Bettina Kashefi, åtföljd av Johanna Möllerberg och Lena Malmström, samtliga från Socialdepartementet, angående
1. förslag rörande bilagor till förordning (EG) nr 883/2004 om samordning av de sociala trygghetssystemen (KOM(2006) 7 och KOM(2007) 376), 2. förslag till förordning om utvidgning av bestämmelserna i förordning 883/2004 och dess tillämpningsbestämmelser till att gälla de tredjelandsmedborgare som enbart på grund av sitt medborgarskap inte omfattas av dessa bestämmelser (KOM(2007) 439) och 3. förslag till tillämpningsbestämmelser till förordning 883/2004 såvitt avser familje- och arbetslöshetsförmåner (KOM(2006) 16).
Beträffande svensk ståndpunkt meddelades att regeringen stödjer kommissionens nu redovisade förslag med undantag för förslaget i punkt 3 avseende tilläggsbelopp som i vissa fall ska utbetalas av den medlemsstat som är sekundärt ansvarig för utbetalning av familjeförmåner. Eftersom reglerna är olika för olika förmånsslag anser regeringen att man måste skilja på inkomstrelaterade förmåner och förmåner av annat slag.
Utskottet beslutade att stödja regeringens ståndpunkt.
Information från Socialdepartementet
Socialdepartementet informerade om följande meddelanden från kommissionen. 1. Gemensamma principer för ”flexicurity” (KOM(2007) 359), 2. Modernising social protection for greater social justice and economic cohesion: taking forward the active inclusion of people furthest from labour market (KOM(2007) 620), 3. Genomförande av gemenskapens Lissabonprogram: Sociala tjänster av allmänt intresse i EU (KOM(2006) 177) och 4. Europas demografiska framtid (KOM(2006) 571).
Vidare informerade Socialdepartementet om revidering av integrerade riktlinjer för medlemsstaternas sysselsättningspolitik för perioden 2008–2010 och om ett avgörande av EG-domstolen. I avgörandet fastslås att de svenska förmånerna handikappersättning och vårdbidrag ska räknas som kontantförmåner som följaktligen inte kan undantas från kravet på export. Domstolens avgörande har betydelse för vilka icke exportabla förmåner som kan förtecknas i en bilaga till förordning 883/2004.
|
|
§ 3 |
Yttrande till finansutskottet – budgetpropositionen för 2008
Fortsattes behandlingen av yttrande till finansutskottet över proposition 2007/08:1 Budgetpropositionen för 2008, jämte motioner, såvitt avser
- utgiftsområde 8 Migration, - utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och handikapp, - utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom, - utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn, - Ålderspensionssystemet vid sidan av statsbudgeten, - beräkning av statsbudgetens inkomster.
Tomas Eneroth (s) framställde yrkande om att utskottet bör föreslå finansutskottet att tillstyrka motionerna 2007/08:Sf277 yrkandena 4, 5 och 51 samt 2007/08:Sf347 yrkandena 13 och 17, såvitt avser frågan om återställande av ålderspensionsrätt för de som uppbär sjuk- och aktivitetsersättning, och därmed anvisa 1,7 miljarder mer än regeringen till utgiftsområde 10 för 2008.
Utskottet beslutade efter votering att, med 9 röster mot (m, fp, c och kd) och 6 röster för (s), avslå förslaget.
Utskottet fattade beslut i ärendet. Förslag till utskottets yttrande 2007/08:SfU1y justerades.
Avvikande meningar anmäldes och godkändes av s-, v- och mp-ledamöterna. Särskilt yttrande anmäldes och godkändes av s- och v-ledamöterna.
|
|
§ 4 |
Kanslimeddelanden
Utskottet beslutade att betänkande 2007/08:SfU2 sätts upp för justering på sammanträdet den 22 november 2007.
|
|
§ 5 |
Framtidsdagen
Utskottet diskuterade programmet för Riksdagens framtidsdag den 24 januari 2007. Utskottet beslutade att föreslå att till Seminarium 3. Det goda åldrandet – en utmaning för forskare och politiker, bör biskop Claes-Bertil Ytterberg, ordförande i den parlamentariska äldreberedningen Senior 2005 bjudas in.
| |
|
§ 6 |
Tid för nästa sammanträde
Beslutades att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 1 november 2007, kl. 10.00. | |
|
|
| |
|
|
| |
|
Vid protokollet
Gunnar Axén
Justeras den 1 november 2007 |
| |
SOCIALFÖRSÄKRINGS-UTSKOTTET |
NÄRVAROFÖRTECKNING |
Bilaga 1 till protokoll 2007/08:4 | ||||||||||||||
|
|
1-2§ |
§ 3-6 |
|
|
|
|
| |||||||||
|
|
N |
V |
N |
V |
N |
V |
N |
V |
N |
V |
N |
V |
|
| ||
|
LEDAMÖTER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Gunnar Axén (m) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Tomas Eneroth (s) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Helena Rivière (m) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Ronny Olander (s) |
O |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Lars-Arne Staxäng (m) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Solveig Zander (c) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Siw Wittgren-Ahl (s) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Ulf Nilsson (fp) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Kurt Kvarnström (s) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Mats G Nilsson (m) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Göte Wahlström (s) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Lars Gustafsson (kd) |
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Mikael Cederbratt (m) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Kalle Larsson (v) |
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Matilda Ernkrans (s) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Fredrick Federley (c) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Gunvor G Ericson (mp) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
SUPPLEANTER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Marianne Watz (m) |
O |
|
O |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Jasenko Omanovic (s) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Christian Holm (m) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Magdalena Streijffert (s) |
O |
|
O |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Marianne Kierkemann (m) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Stefan Tornberg (c) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Billy Gustafsson (s) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Barbro Westerholm (fp) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Lena Hallengren (s) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Jan Ericson (m) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Patrik Björck (s) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Eva Johnsson (kd) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Finn Bengtsson (m) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
LiseLotte Olsson (v) |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Ann-Christin Ahlberg (s) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Lennart Pettersson (c) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Thomas Nihlén (mp) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Tobias Krantz (fp) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Wiwi-Anne Johansson (v) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Bodil Ceballos (mp) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Caroline Helmersson-Olsson (s) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
Désirée Pethrus Engström (kd) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
N = Närvarande |
x = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||||
|
V = Votering |
o = ledamöter som härutöver har varit närvarande | |||||||||||||||