Onsdag den 8 mars 2023

TalarlistaKammarens talarlista 2023-03-08

Talarlistor

I talarlistorna står det vilka ledamöter som på förhand har anmält att de vill tala under kammarens sammanträden.

PDF
DOCX

Onsdagen den 8 mars 2023

Kl.

09.00

 

Arbetsplenum

 

16.00

 

Votering

______________________________________________________________________________

Nr

 

Anmäld tid (min.)

Ackumulerad tid

27

Finansutskottets betänkande FiU19

 

 

 

Några frågor om försäkring och tjänstepension

 

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.00

0.00

28

Finansutskottets betänkande FiU28

 

 

 

Riksrevisionens rapport om beslutsunderlag inför stora reformer

 

 

 

1

Jan Ericson (M)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.06

0.06

29

Finansutskottets betänkande FiU29

 

 

 

Riksrevisionens rapport om regeringens underlag till riksdagen under pandemin

 

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.00

0.06

30

Civilutskottets betänkande CU7

 

 

 

Ersättningsrätt samt insolvens- och utsökningsrätt

 

 

 

1

Jennie Wernäng (M)

6

 

 

2

Anna-Belle Strömberg (S)

8

 

 

3

Larry Söder (KD)

6

 

 

4

Angelica Lundberg (SD)

6

 

 

5

Jakob Olofsgård (L)

6

 

 

6

Nadja Awad (V)

6

 

 

7

Alireza Akhondi (C)

8

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.46

0.52

31

Civilutskottets betänkande CU9

 

 

 

Fastighetsrätt

 

 

 

1

Lars Beckman (M)

8

 

 

2

Malcolm Momodou Jallow (V)

8

 

 

3

Larry Söder (KD)

6

 

 

4

Denis Begic (S)

8

 

 

5

Jakob Olofsgård (L)

6

 

 

6

Roger Hedlund (SD)

8

 

 

7

Alireza Akhondi (C)

8

 

 

8

Katarina Luhr (MP)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.58

1.50

32

Civilutskottets betänkande CU11

 

 

 

Associationsrätt

 

 

 

1

Markus Kallifatides (S)

8

 

 

2

Martin Westmont (SD)

6

 

 

3

Jennie Wernäng (M)

6

 

 

4

Alireza Akhondi (C)

8

 

 

5

Larry Söder (KD)

6

 

 

6

Katarina Luhr (MP)

8

 

 

7

Jakob Olofsgård (L)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.48

2.38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

33

Civilutskottets betänkande CU15

 

 

 

Ändringar i jordförvärvslagen i syfte att hindra att bestämmelserna om förvärvstillstånd kringgås

 

 

 

1

Denis Begic (S)

8

 

 

2

Mikael Eskilandersson (SD)

6

 

 

3

Lars Beckman (M)

8

 

 

4

Alireza Akhondi (C)

8

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.30

3.08

34

Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU12

 

 

 

Riksrevisionens rapport om offentliga biträden i migrationsärenden

 

 

 

1

Ola Möller (S)

4

 

 

2

Annika Hirvonen (MP)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.10

3.18

35

Socialutskottets betänkande SoU8

 

 

 

Vissa frågor inom hälso- och sjukvårdsområdet

 

 

 

1

Christian Carlsson (KD)

6

 

 

2

Yasmine Bladelius (S)

6

 

 

3

Linda Lindberg (SD)

6

 

 

4

Karin Rågsjö (V)

6

 

 

5

Johan Hultberg (M)

6

 

 

6

Anders W Jonsson (C)

6

 

 

7

Lina Nordquist (L)

6

 

 

8

Ulrika Westerlund (MP)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.48

4.06

36

Kulturutskottets betänkande KrU3

 

 

 

Kultur och fritid för barn och unga

 

 

 

1

Leonid Yurkovskiy (SD)

4

 

 

2

Kristoffer Lindberg (S)

8

 

 

3

Emma Ahlström Köster (M)

4

 

 

4

Vasiliki Tsouplaki (V)

8

 

 

5

Roland Utbult (KD)

8

 

 

6

Catarina Deremar (C)

6

 

 

7

Robert Hannah (L)

4

 

 

8

Ulrika Westerlund (MP)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.48

4.54

37

Kulturutskottets betänkande KrU5

 

 

 

Civila samhället, inklusive trossamfund

 

 

 

1

Carl Nordblom (M)

5

 

 

2

Azadeh Rojhan (S)

8

 

 

3

Vasiliki Tsouplaki (V)

8

 

 

4

Jonas Andersson (SD)

6

 

 

5

Roland Utbult (KD)

8

 

 

6

Anne-Li Sjölund (C)

6

 

 

7

Robert Hannah (L)

5

 

 

8

Jan Riise (MP)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.52

5.46

38

Kulturutskottets betänkande KrU6

 

 

 

Kulturarvsfrågor

 

 

 

1

Peter Ollén (M)

8

 

 

2

Louise Thunström (S)

10

 

 

3

Roland Utbult (KD)

8

 

 

4

Runar Filper (SD)

8

 

 

5

Vasiliki Tsouplaki (V)

8

 

 

6

Catarina Deremar (C)

6

 

 

7

Jan Riise (MP)

6

 

 

 

 

____

____

 

 

 

0.54

6.40

 

Totalt anmäld tid 6 tim. 40 min.

 

––––––––––––––––––––––––––––

 

 

Talarlistor

I talarlistorna står det vilka ledamöter som på förhand har anmält att de vill tala under kammarens sammanträden.