Förordning (2024:1005) om samordnad och säker statlig it-drift

Svensk författningssamling

Svensk författningssamling (SFS) innehåller gällande lagar och förordningar. Om en författning ändras ersätts den gamla texten med den nya. 

SFS nr: 2024:1005
Departement/myndighet: Finansdepartementet DIS
Utfärdad: 2024-11-07
Ändrad: t.o.m. SFS 2025:936
Ändringsregister: SFSR (Regeringskansliet)
Källa: Fulltext (Regeringskansliet)

Inledande bestämmelser

1 §   Denna förordning innehåller bestämmelser om ett samordnat statligt tjänsteutbud för it-drift.

2 §   Denna förordning är meddelad med stöd av 8 kap. 7 § regeringsformen.

Definitioner

3 §   I förordningen avses med
   - myndighet: en myndighet under regeringen,
   - samordnat statligt tjänsteutbud: it-driftstjänster som tillhandahålls myndigheter av en leverantörsmyndighet eller på uppdrag av en sådan myndighet.

Den samordnande myndigheten

4 §   Samordnande myndighet enligt denna förordning är Försäkringskassan.

Den samordnande myndigheten ska samordna arbetet enligt förordningen och ska i samverkan med leverantörsmyndigheterna
   1. fortlöpande föra en förteckning över vilka it- driftstjänster som ingår i det samordnade statliga tjänsteutbudet och vilken leverantörsmyndighet som tillhandahåller respektive tjänst, samt förvalta tjänstebeskrivningarna för dessa tjänster,
   2. utveckla och förvalta modeller för samverkan inom it-drift, och
   3. utveckla och förvalta modeller för överenskommelser för anslutning till det samordnade statliga tjänsteutbudet.

Leverantörsmyndigheterna

5 §   Leverantörsmyndigheter enligt denna förordning är Försäkringskassan, Lantmäteriet, Skatteverket och Trafikverket.

Leverantörsmyndigheterna ska
   1. tillsammans med den samordnande myndigheten bestämma vilka it-driftstjänster som ska erbjudas inom det samordnade statliga tjänsteutbudet och hur tjänstebeskrivningarna för tjänsterna ska utformas,
   2. tillhandahålla det samordnade statliga tjänsteutbudet och stödja myndigheterna vid valet av it-driftslösning.

Vid utformningen av de it-driftstjänster som erbjuds ska totalförsvarets behov beaktas. Förordning (2025:936).

6 §   En leverantörsmyndighet får endast tillhandahålla it- driftstjänster som baseras på den myndighetens it-drift, om inte något annat är föreskrivet.

Anslutning till det samordnade statliga tjänsteutbudet

7 §   En myndighet som vill ta del av det samordnade statliga tjänsteutbudet ska anmäla sitt intresse till den samordnande myndigheten.

Den samordnande myndigheten ska fördela en intresseanmälan som mottagits till en leverantörsmyndighet.

8 §   En leverantörsmyndighet får neka en myndighet anslutning om leverantörsmyndigheten inte har förutsättningar att erbjuda den efterfrågade it-driftstjänsten. En leverantörsmyndighet som nekar en myndighet anslutning ska ange skälen för detta.

9 §   I de fall en prioritering mellan olika intresseanmälningar om att ansluta sig till det statliga tjänsteutbudet behöver göras, ska leverantörsmyndigheten i första hand ta hänsyn till om anslutningen bedöms leda till en högre säkerhet, och i andra hand om anslutningen bedöms leda till en ökad kostnadseffektivitet.

10 §   Innan en anslutning till det samordnade statliga tjänsteutbudet sker ska den anslutande myndigheten ingå en skriftlig överenskommelse med en eller flera leverantörsmyndigheter om vilka it-driftstjänster som ska levereras.

Om it-driftstjänsten kräver att leverantörsmyndigheten får tillgång till personuppgifter och behandlar dessa för den anslutande myndighetens räkning ska överenskommelsen innehålla närmare bestämmelser om personuppgiftshanteringen, med beaktande av kraven i tillämplig dataskyddslagstiftning.

Leverantörsmyndigheten ska underrätta den samordnade myndigheten när en överenskommelse har ingåtts. Den samordnande myndigheten ska underrätta regeringen om överenskommelsen i samband med den redovisning som ska lämnas enligt 11 §.

Redovisning

11 §   Senast den 31 mars varje år ska den samordnande myndigheten, i samverkan med leverantörsmyndigheterna, redovisa effekterna av arbetet med det samordnade statliga tjänsteutbudet för it-drift till regeringen. Redovisningen ska bland annat omfatta en beskrivning av de fall då myndigheterna enligt 8 § har bedömt att de saknat förutsättningar att erbjuda en efterfrågad it-driftstjänst.

En leverantörsmyndighet ska på den samordnande myndighetens begäran lämna det underlag som behövs för redovisningen.

Avgifter

12 §   Leverantörsmyndigheterna ska ta ut avgifter av de myndigheter som har anslutit sig till det samordnade statliga tjänsteutbudet.

Leverantörsmyndigheterna får bestämma avgifternas storlek och disponera avgiftsinkomsterna i verksamheten.

Svensk författningssamling

Svensk författningssamling (SFS) innehåller gällande lagar och förordningar. Om en författning ändras ersätts den gamla texten med den nya.