Svensk författningssamling (SFS) innehåller gällande lagar och förordningar. Om en författning ändras ersätts den gamla texten med den nya.
Förordning (1988:654) med instruktion för statens hundskola
SFS nr:
1988:654
Departement/myndighet: Socialdepartementet
Utfärdad: 1988-06-09
Upphävd: 1992-07-01
Författningen har upphävts genom: SFS 1992:862
Ändringsregister: SFSR (Regeringskansliet)
Källa: Fulltext (Regeringskansliet)
Skolans chef är nämndens ordförande. Nämnden är beslutför när ordföranden och minst tre av de andra ledamöterna är närvarande.
Departement/myndighet: Socialdepartementet
Utfärdad: 1988-06-09
Upphävd: 1992-07-01
Författningen har upphävts genom: SFS 1992:862
Ändringsregister: SFSR (Regeringskansliet)
Källa: Fulltext (Regeringskansliet)
Uppgifter
1 § Statens hundskola har till uppgift att mot ersättning tillhandahålla ledar- och polishundar samt bedriva därmed sammanhängande och förenlig verksamhet.2 § Skolan skall särskilt samarbeta med rikspolisstyrelsen, Synskadades riksförbund och andra intressenter för att effektivt utnyttja skolans resurser och med Sveriges lantbruksuniversitet i forsknings- och utvecklingsfrågor inom avelsverksamheten.Verksförordningens tillämpning
3 § Verksförordningen (1987:1100) skall tillämpas på skolan med undantag av 2, 18, 23 och 24 §§.Myndighetens ledning
4 § Skolans chef är chef för myndigheten.Styrelsen
5 § Skolans styrelse består av högst sju personer, skolans chef medräknad. En av ledamöterna är styrelsens ordförande. Styrelsen är beslutför när ordföranden och minst hälften av de andra ledamöterna är närvarande.Personalföreträdare
6 § Personalföreträdarförordningen (1987:1101) skall tillämpas på skolan.Personalansvarsnämnden
7 § Skolans personalansvarsnämnd består -- förutom av skolans chef och personalföreträdarna -- av tre andra ledamöter som utses av styrelsen.Skolans chef är nämndens ordförande. Nämnden är beslutför när ordföranden och minst tre av de andra ledamöterna är närvarande.
Tjänstetillsättning m.m.
8 § Skolans chef förordnas av regeringen för en bestämd tid. Andra tjänster tillsätts av skolan.9 § Andra styrelseledamöter än skolans chef utses av regeringen för en bestämd tid. Förordnande att vara styrelsens ordförande meddelas av regeringen för en bestämd tid.10 § När skolans chef inte är i tjänst sköts hans uppgifter av den tjänsteman som han bestämmer.Bisysslor
11 § Besked om bisyssla enligt 37 § andra stycket anställningsförordningen (1965:601) lämnas av styrelsen i fråga om skolans chef.Svensk författningssamling
Svensk författningssamling (SFS) innehåller gällande lagar och förordningar. Om en författning ändras ersätts den gamla texten med den nya.