Verksamhet vid nöjesparker och ambulerande tivolin
Svar på skriftlig fråga 2020/21:590 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Svar på fråga 2020/21:355 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) Ordningslagens konsekvenser för näringslivet, 2020/21:473 av Katarina Brännström (M) Lättnader i regelverk för nöjesparker och 2020/21:590 av Lars Beckman (M) Verksamhet vid nöjesparker och ambulerande tivolin
Ann-Charlotte Hammar Johnsson har frågat näringsministern Ibrahim Baylan på vilket sätt ministern har arbetat med frågan om ordningslagen för näringslivet och hur ministern avser att agera framöver så att företagen vet vad de har att vänta i närtid och inför år 2021. Frågan har överlämnats till mig.
Katarina Brännström har frågat mig om jag och regeringen avser att vidta några åtgärder för ändringar i regelverket så att Astrid Lindgrens Värld och liknande verksamheter kan öppna och ta emot besökare nästa sommar.
Lars Beckman har frågat mig om jag kommer att säkerställa att ambulerande tivolin och nöjesparker kan ha öppet 2021 genom att lagstiftningen förändras i enlighet med bland andra branschens framlagda förslag.
Frågorna gäller ordningslagen och förordningen om förbud mot att hålla allmänna sammankomster och offentliga tillställningar. Förbudet mot allmänna sammankomster och offentliga tillställningar har varit och är ett mycket viktigt verktyg i kampen mot covid-19. Smittspridningen av covid-19 har under hösten ökat kraftigt och läget är nu mycket allvarligt. Skärpta lokala allmänna råd har införts i stort sett alla regioner. Trots detta har smittspridningen fortsatt att öka i stora delar av Sverige.
Regeringen har därför den 20 november beslutat att det från och med den 24 november som huvudregel ska vara förbjudet att hålla allmänna sammankomster och offentliga tillställningar med fler än 8 deltagare. Regeringen är medveten om att ändringen är mycket ingripande. Sett till det allvarliga läge vi befinner oss i är det dock nödvändigt för att få ner smittspridningen och rädda liv. Sådana här begränsningar ska inte gälla längre än nödvändigt och utgångspunkten är att det här är en punktinsats som inte ska gälla längre än i fyra veckor. Förordningen kommer, i nära dialog med Folkhälsomyndigheten, att omprövas kontinuerligt.
Regeringen är självklart medveten om att ordningslagen är ett trubbigt verktyg och det är uppenbart att det behövs en lagstiftning som på ett bättre och mer träffsäkert sätt kan reglera situationer där folksamlingar behöver begränsas för att förhindra smittspridning. Regeringen arbetar därför intensivt med att se över lagstiftningen och ta fram ett förslag till en ny tillfällig reglering. Eftersom lagstiftningen innebär inskränkningar i grundlagsfästa fri- och rättigheter så måste det dock göras ett noggrant arbete och regeringen arbetar för att en tillfällig lagstiftning ska vara på plats före sommaren 2021.
Regeringen har vidare under hösten gett Folkhälsomyndigheten i uppdrag att löpande analysera behovet av, och förutsättningarna för, förändringar av förordningen om förbud mot att hålla allmänna sammankomster och offentliga tillställningar, som exempelvis nöjesparker.
För att stötta ansvariga aktörer att genomföra arrangemang och bedriva sina verksamheter, exempelvis nöjesparker och mässor så smittsäkert som möjligt har Folkhälsomyndigheten också fått i uppdrag att löpande se över befintliga, alternativt ta fram nya, allmänna råd eller rekommendationer för hur olika typer av arrangemang och andra verksamheter ska kunna genomföras på ett säkert sätt.
Regeringen arbetar alltså både med att se över begränsningarna i förordningen om förbud mot att hålla allmänna sammankomster och offentliga tillställningar och med att så snart som möjligt få fram en ny mer träffsäker reglering.
Stockholm den 25 november 2020
Mikael Damberg
Skriftlig fråga 2020/21:590 av Lars Beckman (M) (Besvarad 2020-11-25)
Fråga 2020/21:590 Verksamhet vid nöjesparker och ambulerande tivolin
av Lars Beckman (M)
till Statsrådet Mikael Damberg (S)
Svensk tivolinäring har på grund av myndighetsåtgärder fått ett näringsförbud. På motsvarande sätt har ett näringsförbud påverkat svenska nöjesparker vilket har satt båda branscherna i en mycket allvarlig situation. Dialog har såvitt jag förstått skett under hela året, och ett av problemen är att branschen lyder under ordningslagen vilket innebär att regeringens åtgärder stänger nöjesparkerna medan exempelvis köpcentrum kan ha öppet.
En av Sveriges mest framgångsrika koncerner gör nu stora förluster, och statens stödsystem träffar inte en säsongsbetonad bransch vilket riskerar hela branschens framtid i Sverige.
I andra länder kan nöjesparker ha öppet under kontrollerade former där många åtgärder har vidtagits för att besökarna ska kunna känna sig trygga och säkra, och det vore ju fullt möjligt att vidta liknande åtgärder i Sverige.
Liseberg AB och Svenska Nöjesparksföreningen har överlämnat förslag på lösningar till Folkhälsomyndigheten i sitt yttrande angående myndighetens regeringsuppdrag (04792-2020 och 04794-2020), hur det går att skapa lagrum för hur verksamhet ska kunna bedrivas.
Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Mikael Damberg:
Kommer statsrådet att säkerställa att ambulerande tivolin och nöjesparker kan ha öppet 2021 genom att lagstiftningen förändras i enlighet med bland andra branschens framlagda förslag?
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

