Våldet mot kristna i Irak
Svar på skriftlig fråga 2017/18:183 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Utrikesdepartementet |
Utrikesministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2017/18:183 av Sofia Damm (KD) Våldet mot kristna i Irak
Sofia Damm har frågat mig vad jag och regeringen gör, utöver den militära utbildningsinsatsen i Irak, för att bevara den kristna närvaron i landet, för att få de styrande att arbeta för enighet och inkludering, samt för att våldet ska upphöra.
Sverige har belyst den spända situationen i norra Irak vid flera tillfällen under de senaste veckorna. Den 26 oktober tog exempelvis Sverige och Frankrike initiativ till att Irak diskuterades av FN:s säkerhetsråd. Vi ville på detta sätt fästa omvärldens uppmärksamhet på utvecklingen i Irak och därigenom bidra till en nedtrappning av situationen, samt framhålla att dialog är det enda sättet att lösa konflikten.
Sveriges ambassadör i Irak har framfört liknande budskap i nyligen genomförda samtal med både regeringsrepresentanter i Bagdad och samtalsparter i Iraks kurdiska region.
Vad gäller den kristna närvaron i Irak kan jag konstatera att Sveriges regering konsekvent för fram vikten av att respektera alla etniska och religiösa minoriteter i Irak, och av att misstänkta krigsförbrytare ställs till svars. De kristna har både som grupp och som individer förföljts och utsatts för svåra övergrepp i Irak, liksom i Syrien. För att bidra till ansvarsutkrävande var Sverige medförslagsställare till FN:s säkerhetsrådsresolution 2379, som antogs i september 2017. Resolutionen omnämner specifikt människorättsöverträdelser med religiösa eller etniska förtecken. Resolutionen uppdrar åt FN:s generalsekreterare att inrätta en undersökningsgrupp för bevisinsamling som ska ledas av en särskild rådgivare, som även ges globalt mandat att främja ansvarsutkrävande för Daesh’ misstänkta brott.
Slutligen vill jag nämna Sveriges strategi för utvecklingssamarbete med Irak 2017-2021, som antogs av regeringen i somras. Svenskt utvecklingssamarbete med Irak inom ramen för strategin ska bidra till freds- och statsbyggande i landet. Syftet är att bidra till ett fredligt samhälle, respekt för mänskliga rättigheter och jämställdhet. Detta innebär att svenska insatser också kommer att bidra till ökad respekt för etniska och religiösa minoriteters demokratiska rättigheter.
Stockholm den 8 november 2017
Margot Wallström

