Utvisning av utländska brottslingar
Svar på skriftlig fråga 2019/20:2048 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Ju2020/03038/POL
Justitiedepartementet
Justitie- och migrationsministern
Till riksdagen
Svar på fråga 2019/20:2048 av Markus Wiechel (SD)
Utvisning av utländska brottslingar
Markus Wiechel har frågat mig om jag avser att ta initiativ till upprättande av nya avtal för att möjliggöra att samtliga utvisningsdömda också blir utvisade.
För regeringen är det angeläget att det finns förutsättningar att utvisa en utländsk medborgare som gjort sig skyldig till allvarlig brottslighet. Regeringen beslutade därför den 30 april 2020 att tillsätta en utredning som ska göra en bred översyn av lagstiftningen om utvisning på grund av brott och lämna förslag på en skärpt reglering som ger förutsättningar att i fler fall än i dag utvisa utlänningar som begår brott.
Frågor som utredaren särskilt ska uppmärksamma är bland annat om det bör införas en möjlighet för åklagaren att återkomma med yrkande om en ny påföljd när utvisningen har beaktats i domen men utvisningsbeslutet inte har kunnat verkställas, hur utlänningens anknytning till det svenska samhället ska beaktas vid beslut om utvisning på grund av brott och hur reglerna kan skärpas vid hedersrelaterad brottslighet och hatbrott. I utredarens uppdrag ingår även att föreslå åtgärder som, med bibehållen rättssäkerhet, kan effektivisera verkställigheten av beslut om utvisning på grund av brott. Utredaren ska presentera sina förslag senast den 30 juni 2021.
Härutöver har regeringen de senaste åren vidtagit en rad åtgärder för att i fler fall än idag möjliggöra utvisningar av personer dömda till utvisning på grund av brott till länder dit det tidigare varit svårt, till exempel Afghanistan och Marocko. Det arbetet har lett till att fler kunnat utvisas.
I sammanhanget kan även nämnas att ny lagstiftning trädde i kraft den 1 juli i år som innebär att dömda personer som har stark anknytning till en annan medlemsstat i EU mer skyndsamt ska kunna överföras för att avtjäna sitt fängelsestraff i det landet istället för i Sverige. Härigenom kan avtjänandet av straffet påbörjas mycket tidigare i hemlandet.
Regeringen kommer även framöver att arbeta intensivt med återvändandefrågorna bland annat genom en fortsatt dialog med hemländerna om deras skyldighet enligt internationell rätt att ta ansvar för sina egna medborgare.
Stockholm den 11 september 2020
Morgan Johansson
Skriftlig fråga 2019/20:2048 av Markus Wiechel (SD) (Besvarad 2020-09-11)
Fråga 2019/20:2048 Utvisning av utländska brottslingar
av Markus Wiechel (SD)
till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
Över 10 procent av alla utvisningsdömda brottslingar utvisas aldrig. Det handlar, enligt Sveriges Radios granskning, om sammanlagt över 600 personer under senare år. 600 personer som gjort något så grovt att de, trots Sveriges sparsamma utvisningspraxis, har dömts till utvisning efter avtjänat straff. Till råga på detta får dessa människor dessutom så kallad straffrabatt på sina fängelsestraff. En rabatt som är högre än i andra fall, just till följd av utvisningsdomen, oavsett om utvisningen sker eller inte.
Brottsoffren, som kanske blivit våldtagna eller misshandlade, tvingas leva i skräck när förövarna åter kan vandra fritt på gatorna utan att polisen har en aning om var de befinner sig. I kombination med det svaga skydd som finns för brottsoffer och vittnen är det därför inte konstigt att grovt kriminella i många avseenden ser Sverige som en fristad och med ro kan se en eventuell fängelsetid som en parantes i tillvaron.
Det finns som bekant en hel del att göra i syfte att rikta fokus på att stärka brottsoffrens rättigheter i samhället snarare än de kriminellas. Det är oacceptabelt att grovt kriminella eller personer som återkommande återfaller i brott får vistas i vårt land. Från den sekund domen fallit bör denna rätt anses vara förbrukad.
Utöver utökat skydd av vittnen och brottsoffer, skärpta straff och ökad övervakning samt ett reformerat polisiärt arbete finns det en sak som borde vara prioriterat från regeringen att genomföra: säkerställa internationella avtal i syfte att verka för att 100 procent av de med utvisningsdomar också blir utvisade.
Mot bakgrund av ovanstående önskas justitie- och migrationsminister Morgan Johansson svara på följande fråga:
Avser ministern att ta initiativ till upprättandet av nya avtal för att möjliggöra att samtliga utvisningsdömda också blir utvisade?
Intressenter
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

