Utrikesministerns frånvaro vid Nordiska rådets session

Svar på skriftlig fråga 2015/16:268 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX

Utrikesdepartementet

Utrikesministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2015/16:268 av Hans Wallmark (M) Utrikesministerns frånvaro vid Nordiska rådets session

Hans Wallmark har frågat mig om jag inte värdesätter utbytet på nordisk nivå, då jag som enda utrikesminister valde att avstå från de samtal, möten och träffar som Nordiska rådets årliga session under vecka 44 utgör.

Det nordiska samarbetet är en av grundvalarna för svensk utrikespolitik. Ingen grupp länder torde ha närmare utbyte och samarbete inom en bredd av frågor och på olika nivåer än just de nordiska länderna. Händelseutvecklingen i vårt närområde ställer dessutom krav på ett ytterligare fördjupat nordiskt samarbete.

Jag träffar mina nordiska kollegor regelbundet – bilateralt eller i samband med multilaterala möten – och vi står i löpande kontakt mellan mötena. Så sent som i slutet av september träffades vi i anslutning till general-församlingsdebatten i New York och ett par veckor dessförinnan i en nordisk-baltisk krets. Under den närmaste månaden kommer jag också att ha bilaterala överläggningar både i Oslo och i Helsingfors.

Jag kan således försäkra Hans Wallmark att jag värdesätter utbytet på nordisk nivå mycket högt.

Stockholm den 13 november 2015

Margot Wallström

Skriftlig fråga 2015/16:268 av Hans Wallmark (M) (Besvarad 2015-11-18)

Fråga 2015/16:268 Utrikesministerns frånvaro vid Nordiska rådets session

av Hans Wallmark (M)

till Utrikesminister Margot Wallström (S)

 

Under vecka 44 genomfördes som vanligt Nordiska rådets årliga session. 2015 var det den 67:e sessionen, och Island var värdnation. På plats fanns bland annat statsministrar, utrikesministrar och samarbetsministrar från de fem nordiska länderna och de tre självstyrande områdena. Det internationella perspektivet var påtagligt. Det handlade bland annat om omfattande samtal kring flyktingströmmar och de olika ländernas sätt att hantera gemensamma utmaningar. Till det kom också ett särskilt fokus på Ryssland, Ukraina, läget i Syrien och Isils framfart i Mellanöstern. Utrikesminister Margot Wallström var den enda utrikesminister som inte var på plats då hennes kollegor under onsdagen genomförde flera möten och deltog i debatterna. Hon var kvar i Stockholm. Samarbetsminister Kristina Persson fick ersätta henne vid olika möten, träffar och programpunkter.

 

Med anledning av ovanstående vill jag fråga utrikesminister Margot Wallström om hon inte värdesätter utbytet på nordisk nivå, då hon som enda utrikesminister valde att avstå från de samtal, möten och träffar som Nordiska rådets årliga session under vecka 44 utgör.

Intressenter

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.