Underhållsskulden på våra vägar och järnvägar

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1418 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX
I2021/00227 Infrastrukturdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen

Svar på fråga 2020/21:1418 av Sten Bergheden (M)
Underhållsskulden på våra vägar och järnvägar

Sten Bergheden har frågat mig om jag avser att skjuta till pengar till Västsverige för att få bort underhållsskulden på de befintliga vägarna och järnvägarna i Västsverige.

En god tillgänglighet i hela Sverige är nödvändig för att det ska vara möjligt att bo, leva och verka i alla delar av landet samt för att få ett Sverige som håller ihop. Regeringen beslutade i maj 2018 om en nationell trafikslags-övergripande plan för transportinfrastrukturen för perioden 2018–2029. Planen medför en rekordstor satsning på underhåll av vägar och järnvägar om totalt 289 miljarder kronor.

Regeringen har fortsatt att satsa på underhåll av såväl vägar som järnvägar. Efter regeringens förslag i budgetpropositionen för 2021 tillförs det under perioden 2021–2023 årligen 1 000 miljoner kronor till utökat underhåll. Det kommer skapa förutsättningar för Trafikverket att tidigarelägga och genomför angelägna underhållsåtgärder i hela landet.

Efter många år av underinvesteringar kan jag konstatera att regeringen nu genomför satsningar som skapar förutsättningar för en förbättrad standard på våra vägar och järnvägar. Satsningarna bidrar till en god tillgänglighet, hög trafiksäkerhet och även ökad sysselsättning.

Stockholm den 3 februari 2021

Tomas Eneroth

Skriftlig fråga 2020/21:1418 av Sten Bergheden (M) (Besvarad 2021-02-03)

Fråga 2020/21:1418 Underhållsskulden på våra vägar och järnvägar

av Sten Bergheden (M)

till Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

 

Regeringen har ansvar för att i budgeten avsätta medel för underhåll av våra befintliga järnvägar och vägar. De måste fungera.  Samtidigt växer underhållsskulden på både järnvägen och vägnätet.

Om vi inte har ett vägnät som fungerar orsakar det att företag riskerar att flytta och en avbefolkning av landsbygden, och med dåligt underhåll riskerar olyckorna att öka och bli ännu mer allvarliga.

Bara i Västsverige i Region Väst fattas det cirka 200 miljoner kronor. Detta bara för att hålla samma nivå som i dag på vägnätet. Om man skulle höja nivån, vilket är nödvändigt, så går det åt ytterligare lika mycket.

Dåliga vägar i Sverige riskerar företag, jobb, säkerhet, utvecklingsmöjligheter, nya företagsetableringar, turism med mera. Att i detta läge planera för ett olönsamt höghastighetståg förefaller vara en mycket dålig idé. Sverige behöver i stället kraftsamla för att minska underhållsskulden på våra vägar och järnvägar. 

Med anledning av detta vill jag fråga infrastrukturminister Tomas Eneroth:

 

Avser ministern att skjuta till pengar till Västsverige för att få bort underhållsskulden på de befintliga vägarna och järnvägarna i Västsverige?   

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.