Tillsynsmyndigheternas resurser i den digitala ekonomin
Svar på skriftlig fråga 2024/25:1307 besvarad av Statsrådet Erik Slottner (KD)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Svar på fråga 2024/25:1307 Tillsynsmyndigheternas resurser i den digitala ekonomin
till Statsrådet Erik Slottner (KD)
Svar på fråga 2024/25:1307 av Anna-Belle Strömberg (S)
Tillsynsmyndigheternas resurser i den digitala ekonomin
Anna-Belle Strömberg har frågat mig om jag anser att Konsumentverket har tillräckliga resurser och verktyg för att möta de nya utmaningar som konsumenterna möter på konsumentmarknaderna med anledning av bl.a. ökad global e-handel och användning av artificiell intelligens, och, om inte, vilka åtgärder regeringen överväger.
Det är viktigt att konsumenter känner sig trygga när de handlar på internet. Regeringen arbetar aktivt för att ta vara på digitaliseringens möjligheter och hantera riskerna. I ett mer digitalt samhälle behöver alla kunna använda digitala tjänster i vardagen. Av Sveriges digitaliseringsstrategi för 2025–2030 framgår bl.a. att regeringen avser att ge Post- och telestyrelsen i uppdrag att stärka befolkningens digitala kunskaper, särskilt inom AI. I sammanhanget kan även nämnas att regeringen nyligen har gett Konsumentverket i uppdrag att bedöma om det finns brister i konsumentskyddet vid telefonförsäljning. I uppdraget ingår att redovisa vilka åtgärder, inklusive eventuella regeländringar, som myndigheten anser behövs för att stärka konsumentskyddet. Uppdraget ska redovisas senast den 1 december 2025.
Av Konsumentverkets budgetunderlag för 2026–2028 framgår vilket behov av resurser myndigheten ser framöver. Ärendet bereds för närvarande inom ramen för regeringens budgetarbete, och förslag om myndighetens anslag kommer att lämnas till riksdagen i budgetpropositionen för 2026.
Stockholm den 4 augusti 2025
Erik Slottner
Skriftlig fråga 2024/25:1307 av Anna-Belle Strömberg (S) (Besvarad 2025-08-04)
Fråga 2024/25:1307 Tillsynsmyndigheternas resurser i den digitala ekonomin
av Anna-Belle Strömberg (S)
till Statsrådet Erik Slottner (KD)
Konsumentmarknadernas snabba utveckling, bl.a. genom ökad global e-handel, nya betalningslösningar, personanpassad marknadsföring och ökad användning av artificiell intelligens, ger konsumenter nya möjligheter men ställer samtidigt nya krav på konsumenterna.
Konsumentverket har ett centralt uppdrag att skydda konsumenter, men marknaden förändras snabbt genom global e-handel, AI och digitala tjänster.
Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Erik Slottner:
Anser statsrådet att Konsumentverket har tillräckliga resurser och verktyg för att möta de nya utmaningarna, och, om inte, vilka åtgärder överväger regeringen?
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

