Tillsättande av en förhandlingsperson för Bromma flygplats
Svar på skriftlig fråga 2014/15:313 besvarad av Anna Johansson (S), statsråd
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Dnr 2015/2505 | ||
Näringsdepartementet |
Bostads-stadsutvecklings- och it-ministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2014/15:313 av Edward Riedl (M) Tillsättande av förhandlingsperson för Bromma flygplats
Edward Riedl har frågat infrastrukturministern om hon har för avsikt att följa riksdagens beslut där man tillkännager för regeringen att inte tillsätta en förhandlingsperson för avveckling av citynära flygplatser.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Jag har i en interpellationsdebatt så sent som den 10 februari i år redogjort för min och regerings uppfattning. Frågan om hur regeringen ska behandla riksdagens tillkännagivande bereds för närvarande inom Regeringskansliet. Jag noterar också att frågan om regeringens hantering av beslutet att tillsätta en samordnare är föremål för konstitutionsutskottets granskning och jag kommer att bidra till utskottets arbete i den omfattning utskottet önskar.
Stockholm den 25 mars 2015
Mehmet Kaplan
Skriftlig fråga 2014/15:313 av Edward Riedl (M) (Besvarad 2015-03-24)
Fråga 2014/15:313 Tillsättande av en förhandlingsperson för Bromma flygplats
av Edward Riedl (M)
till Statsrådet Anna Johansson (S)
Den 18 december 2014 gav riksdagen ett tillkännagivande till regeringen om att inte tillsätta en förhandlingsperson för avveckling av citynära flygplatser.
Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet:
Har statsrådet för avsikt att följa riksdagens beslut?
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.


