Taiwan i COP29
Svar på skriftlig fråga 2024/25:242 besvarad av Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2024/25:242 Taiwan i COP29
till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
Svar på fråga 2024/25:242 av Markus Wiechel (SD)
Taiwan i COP29
Markus Wiechel har frågat mig vilka åtgärder jag avser att ta för att stödja Taiwans möjlighet att delta i COP29 och låta Taiwan arbeta med det internationella samfundet i kampen mot klimatförändringar.
Regeringen stöder Taiwans deltagande i internationella sammanhang där deltagandet är meningsfullt och inte kräver status som stat. Regeringen anser att Taiwans meningsfulla deltagande i olika internationella organisationer bidrar på ett mycket positivt sätt till internationell samverkan.
Som Markus Wiechel har påpekat delar jag uppfattningen att Taiwan skulle bidra positivt till det internationella samfundet genom deltagande i det arbete som bedrivs inom ramarna för FN:s ramkonvention om klimatförändringar (UNFCCC).
Sveriges samarbete med Taiwan är brett och långsiktigt. Inom ramen för Sveriges ett Kina-politik verkar regeringen för att fördjupa utbytet ytterligare, inklusive på klimatområdet.
Stockholm den 30 oktober 2024
Maria Malmer Stenergard

