Tågfärjornas vara eller icke vara

Svar på skriftlig fråga 2021/22:92 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Svar på fråga 2021/22:92 av Jessica Thunander (V)
Tågfärjornas vara eller icke vara

Jessica Thunander har frågat vilka åtgärder jag avser att vidta i närtid för att tågfärjeförbindelsen mellan Trelleborg och Rostock ska kunna upprätthållas och utökas.

Regeringens ambition är en ökad överflyttning av godstransporterna från väg till både sjöfart och järnväg vilket också regeringen arbetar aktivt med. Järnvägsfärjorna som trafikerar Trelleborg och Rostock i Tyskland spelar en viktig roll för Sveriges godsförsörjning men även för att kunna upprätthålla samhällets funktionalitet i såväl fred som i kris och krig. Antalet järnvägsvagnar som transporteras på tågfärjorna har dock minskat kraftigt i antal de senaste tjugo åren. Av denna anledning inbjöd jag i november 2019 färjerederiet Stena Line, Trelleborgs hamn samt de största transportköparna till ett möte på Infrastrukturdepartementet för att bland annat diskutera betydelsen av att säkerställa att det finns förutsättningar att bedriva denna tågfärjetrafik även fortsättningsvis och att transportköparna har ett särskilt ansvar att verka för att tågfärjeförbindelsen kan bedrivas även i framtiden. Inte minst ur ett redundansperspektiv är detta viktigt ifall det skulle uppstå störningar i tågtrafiken över exempelvis Öresundsbron.

Trafikverket fick förra sommaren i uppdrag av regeringen att analysera och redovisa vilken funktion tågfärjeförbindelsen mellan Trelleborg och Tyskland har för en långsiktigt hållbar transportförsörjning. Uppdraget redovisades i en rapport tidigare i år där Trafikverket presenterar olika åtgärder som långsiktigt skulle kunna säkerställa tågfärjeförbindelsen mellan Trelleborg och Tyskland. Rapporten bereds nu inom Regeringskansliet.

Stockholm den 13 oktober 2021

Tomas Eneroth

Övrigt om svar på skriftliga frågan