Sveriges initiativ för att förbättra situationen för utsatta grupper i Syrien

Svar på skriftlig fråga 2024/25:442 besvarad av Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Svar på fråga 2024/25:442 Sveriges initiativ för att förbättra situationen för utsatta grupper i Syrien

till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)

 

Svar på fråga 2024/25:442 av Olle Thorell (S)

Sveriges initiativ för att förbättra situationen för utsatta grupper i Syrien

Olle Thorell har frågat mig om vilka initiativ jag planerar att ta, både inom EU och genom FN, för att förbättra situationen för utsatta grupper i Syrien, och hur Sverige arbetar för att säkerställa att humanitär hjälp når de mest behövande.

 

Regeringen håller med Olle Thorell om att den humanitära situationen i Syrien är förskräcklig. Situationen är dessutom den värsta hittills sedan kriget bröt ut 2011. Även den militära eskaleringen och de ökade spänningarna i regionen drabbar Syrien.

 

Sverige stödjer de humanitära aktörer som bedöms ha bäst möjlighet att nå den syriska befolkningen även i de mest svårtillgängliga områdena. Det är stora humanitära FN-organ som WFP och UNHCR där Sverige är stora kärnstödsgivare, vilket ger organisationerna den flexibilitet de behöver för att se till att de med störst behov får hjälp. Därtill uppgår Sidas humanitära stöd till Syrien hittills i år till 218 miljoner kronor. Sidas stöd fördelas mellan både FN-organ och andra humanitära organisationer, som till exempel NRC, Action Against Hunger, Svenska Röda Korset och Rädda Barnen.

 

Sverige bidrar även med humanitärt stöd via EU. EU är den största humanitära givaren till Syrien, och har under de senaste 13 åren bidragit med mer än 4,5 miljarder euro i humanitärt stöd till Syrien och regionen.

 

Utöver det humanitära stödet till Syrien har regeringen antagit en ny regional strategi för Syrienkrisen. Genom strategin stödjer Sverige både den syriska befolkningen i Syrien och syriska flyktingar och utsatta grupper i värdsamhällen i de angränsade länderna Jordanien, Libanon och Turkiet. Strategin bidrar till förbättrade försörjningsmöjligheter och ökad tillgång till samhällstjänster, och omfattar även stöd för mänskliga fri- och rättigheter.

 

Regeringen stöttar även ansträngningar som görs för att Assadregimen ska ställas till svars för sitt brutala agerande mot den syriska befolkningen.

 

 

Stockholm den 20 november 2024

 

 

 

Maria Malmer Stenergard

 

 

Övrigt om svar på skriftliga frågan