SVA och forskning

Svar på skriftlig fråga 2019/20:1532 besvarad av Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad



Svar på fråga 2019/20:1532 av Betty Malmberg (M)
SVA och forskning

Betty Malmberg har frågat mig om på vilka grunder SVA (Statens veterinärmedicinska anstalt) har det tydliga uppdraget att bedriva forsknings- och utvecklingsarbete i sin instruktion men utan att erhålla några särskilda forskningsanslag.

Jag håller med Betty Malmberg om att SVA, i sin egenskap som veterinärmedicinskt expert- och serviceorgan, utgör ett viktigt kunskapscentrum inom sitt verksamhetsområde. Det forsknings- och utvecklingsarbete som bedrivs vid SVA är också viktigt för myndighetens roll som riskvärderande myndighet och beredskapsmyndighet. Därför har SVA nämnda uppdrag i sin instruktion (förordning [2009:1394] med instruktion för Statens veterinärmedicinska anstalt).

Det är riktigt att det inte finns något särskilt forskningsanslag för SVA:s forsknings- och utvecklingsarbete. Däremot får SVA finansiera denna verksamhet via sitt förvaltningsanslag. På så vis ges SVA möjligheten att själva bedöma hur mycket medel som bör avsättas för ändamålet. Därtill söker SVA externa bidrag till sin forskning. Under 2019 finansierades ungefär hälften av kostnaderna för SVA:s forskning och utveckling via förvaltningsanslaget och hälften via bidrag från till exempel Forskningsrådet för miljö, areella näringar och samhällsbyggande, Vetenskapsrådet och EU. Det innebär att SVA år 2019 använde 36,2 miljoner kronor av sitt förvaltningsanslag på 145 miljoner kronor till forskning och utveckling.

Min bedömning är att SVA:s forskning inom till exempel antibiotikaresistens, klimat och djurhälsa håller hög kvalitet och står sig väl internationellt sett.

Stockholm den 16 juni 2020 –

Jennie Nilsson

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter