Störande musik från fordon

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1614 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Svar på fråga 2016/17:1614 av Pål Jonsson (M) Störande musik från fordon

Pål Jonsson har frågat mig om jag tänker vidta några åtgärder för att kommuner lättare ska kunna hantera problemet med fordon som spelar hög musik.

Ordningslagen syftar till att upprätthålla allmän ordning och säkerhet på offentliga platser. Genom ett bemyndigande i lagen ges kommunerna möjlighet att i lokala föreskrifter reglera olika företeelser. En förutsättning för att meddela en sådan föreskrift är att den företeelse som regleringen omfattar anses medföra att ordningen eller trafiken på offentlig plats störs eller att företeelsen utgör en säkerhetsrisk.

Att störa andra människor genom att föra oljud kan vara straffbart som förargelseväckande beteende. Att störa någon genom högljudd musik kan vidare - åtminstone i allvarligare fall - vara straffbart som ofredande. Regeringen har i en lagrådsremiss som beslutades den 8 juni 2017 föreslagit att ofredandebrottet ska moderniseras och anpassas för att tydligt omfatta alla de sätt som en straffvärd fridskränkning kan begås på. Den nya lagstiftningen föreslås träda i kraft den 1 januari 2018.

För närvarande vidtas inga ytterligare åtgärder men jag följer frågan.

Stockholm den 28 juni 2017

Anders Ygeman

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter